Teadus ja tulevik

Avastus: planeedid suuduvad aegruumi liigutada ja väänata

Foto:Pixabay.

Rubriiki toetab

Teadlased on avastanud, et planeedid suudavad oma liikumismaneeridega aegruumi manipuleerida ja “väänata”, vahendab The Indenpendent. Jälgides teleskoobiga kauget kaksiktähega päikesesüsteemi, täheldasid astronoomid “raamist väljumise” liikumismustrit.

Nimelt jälgisid astronoomid PSR J1141-6545 nimelist pulsartähte, mis oli suure valge kääbuse orbiidil “lõksus”. Pulsar toimis valge kääbuse suhtes justkui kellana, mis ebatavalise käitumise kaudu aegruumi muutustest teadlastele informatsiooni jagas.

Nähtust on uuritud üle kahekümne aasta ning teooria leidis tõestust sajand pärast selle esmakordset kirjeldamist smakordselt tulid selle teooriaga esile Austria matematikud Josef Lense ning Hans Thirring. Lisaks kinnitab aegruumi manipulatsioon Albert Einsteini relatiivsusteooriat.

Sarnast “raamist väljumist” on märgatud ka planeet Maa peal, kus sateliidid on planeedi graviatsioonivälja orbiidilt uurinud, ent siinolev efekt on väga väike ning raskesti mõõdetav. Teadlased väidavad, et mida suuremad objektid, näiteks neutrontähed või valged kääbused, seda suurem on nimetatud fenomen.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.