Teadus ja tulevik

Boston Dynamics laseb oma roboti maailma peale valla

Rubriiki toetab

TalTechi virtuaaltuurile?

Alusta siit!

Boston Dynamicsi nimeline tehnikalabor lubab esmakordselt oma robotit Spot kasutada laborivälistes tingimustes.

Roboti “vallalaskmine” on olnud avalik jututeema alates juunikuust ning nüüdseks on ettevõte kenasti paika sättinud ka ostutingimused. Et Spoti omanikuks saada, peab sinu firma esitama roboti kasutamiseks kindla plaani ning omama päris prisket rahakotti. Poelettidele niisama tehisintellekti firma viia ei luba.

Spoti nimelise roboti võimed on tõepoolest muljetavaldavad. Robot suudab tööd teha nii – 20 kraadises pakases kui ka 45 kraadises leitsakus, liikuda kuni 1,6 meetrit sekundis ning kanda endaga kaasas 14 kilogrammist raskust. Spot läheb täpselt sinna kuhu tal käsitakse, väldib takistusi ning oskab hoida tasakaalu ka äärmuslikes tingimustes. Roboti seljale on võimalik paigaldada kuni neli erinevat riistvaramoodulit, millel kõigel on eri otstarve.

Näiteks kui on vaja otsida gaasilekkeid, on võimalik Spotile külge panna metaanidetektoriga moodul, kui on vaja suhelda pikkade vahemaade tagant, siis eksisteerib selleks raadiomoodul. Boston Dynamics arendab välja ka isejuhtivatelt autodelt pärit komponenti, mille abil robot suudaks siseruumidest luua 3D-kaardid.

Üllataval kombel on Spoti järel suurim nõudlus meelelahutusturul, sest robot on kõikidele funktsioonidele lisaks ka osav tantsulõvi. Vastukaaluks toob firma välja ka militaarvaldkonna, kus nad robotit mitte kunagi näha ei soovi. “Kuigi Spoti arendusel on militaarne taust, keeldume me seda sõjalistel eesmärkidel edasi müümast. Me ei soovi näha Spoti inimesi vigastamas, ka siis kui seda tehakse vaid simulatsioonides,” räägib ettevõtte esindaja.

Ainsaks erandiks on hetkel politseijaoskonnad, kuhu Spoti tarnitakse kui demineerimisrobotit. Täielikust autonoomsusest jääb robotil veel puudu, ent firma sõnul saab järgmiseks suureks sammuks olema roboti kõndima õpetamine.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.