Teadus ja tulevik

Hollandi ettevõte tutvustas veesõidukit, mis vähendab jõgedes plastikureostust

Foto: The Ocean Cleanup.

Rubriiki toetab

Rahvusvahelise Looduskaitseliidu andmete kohaselt satub igal aastal ookeanitesse kaheksa miljonit tonni plastikut, mis ohustab mereelustikku ja reostab ökosüsteeme kogu maailmas.

Probleemiga on otsustanud tegelema hakata mittetulundusühing The Ocean Cleanup, mille eesmärk on teha jõed spetsiaalsete veesõidukite abil plastikust puhtaks ning tagada, et reostus merre ei jõuaks. 

Organisatsioon on tegutsenud alates 2019. aastast ning nüüd tutvustasid nad enda uut kolmanda põlvkonna veesõidukit Interceptorit, mis korjab ära veepinnal hulpiva prahi. Kokku korjatud prügi jaotatakse pardal oleva kuue konteineri vahel ära. Konteinereid tühjendab meeskond igapäevaselt. 

Interpreptorid on varustatud erinevate pardakompuutritega, mis jälgivad pidevalt nii prügi hulka nii sõidukis kui ka vees. Lisaks on katamaraanid ka isejuhtivad ja elektrilised, saades energiat päiksepaneelidelt. See võimaldab alustel teha puhastustööd nii päeval kui ka öösel. 

Hirmutavad numbrid

The Ocean Cleanup uuringu kohaselt põhjustab umbes 80% reostusest 1000 erinevat maailma jõge. Samuti näitavad viimased uuringud, et 2050. aastaks on plastjäätmete mass suurem, kui kõigi meres olevate kalade oma. 

Praeguseks on The Ocean Cleanupil jõgede peale puhastama pandud kolm katamaraani: üks Indoneesias Cengkarengi äravoolus, teine Malaisias Klangi jõel ja kolmas Dominikaani Vabariigis Ozama jõel. 

Organisatsioon on teinud koostööd ka Soome tootmis- ja logistikaettevõttega Konecranes, mis ehitab veel kümmet Interpreptorit ning aitab neid ka kogu maailmas kasutusele võtta. 

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.