Miks sobib rakendusfüüsika reaalteaduste huvilisele, kes ei ole oma soovides kindel?

Igal aastal alustavad ülikooliteed tuhanded Eesti noored, kellest hulk on veendunud, et neist saab tulevikus oma ala spetsialist ja kes teavad täpselt, missugune haridus- ja karjääritee neid ees ootab.

Teises seinas on hulk selliseid noori, kes ei ole päris kindlad, mida täpselt nad omandatava haridusega pärast lõpetamist peale hakkavad või kas nad üldse sellele erialale püsima jäävad. Seda eriti erialadel, mis on võrdlemisi spetsiifilised.

TalTechi rakendusfüüsika eriala programmijuht Raavo Josepson on valikuraskustes noorte muredega vägagi kursis. “Ühel pool on need noored, kes ei oska veel otsustada, millisel erialal nad õppima soovivad asuda, aga leidub ka neid, kes ei taha end mõne kitsa erialaga siduda.”

Eriala, mille valikuvõimalused on lõputud

Kitsa eriala omandades võib küll väga heaks spetsialistiks saada, kuid hilisem ümberõppimine võib Josepsoni sõnul osutuda oluliselt keerulisemaks kui mõne laiema taustaga lõpetanu puhul.

Rakendusfüüsika puhul tõi Josepson välja, et see eriala hõlmab korraga nii matemaatikat, programmeerimist, andmeteadust kui mõistagi ka füüsikat.

“Need on tänapäeval paljudes valdkondades juba lihtsalt A ja O – põhisuunad, mis annavad väga hea baasi tulevikuks. Selle eriala lõpetanud inimene võib töötada väga erinevates valdkondades ja tal on väga lihtne spetsiifilisi oskusi juurde õppida,” rääkis programmijuht.

Näiteks on selle eriala vilistlased leidnud tööd meditsiini- ja IT-valdkondades, idufirmades ja finantssektoris, kus sellelt erialalt saadud analüüsivõime suuresti kasuks tuleb. Aga rakendusfüüsika vilistlasi leiab näiteks isegi filmitööstusest. 

Rakendusfüüsika eriala lõpetanud saavad töötada ja edasi õppida ka niisugustes suundades, kus mitu eri valdkonda kokku puutuvad ja mis võivad olla seotud näiteks tulevikutehnoloogiatega ehk sellega, millest täna veel midagi ei teatagi.

“Rakendusfüüsikud võivad enda kutsumuse leida seal, kus tuleb erinevad valdkonnad koos tööle panna ja mida me täna ehk ei pruugi ettegi kujutada. Piiriks on tegelikult inimese enda fantaasia.”

Rakendusfüüsika võib aidata endas selgusele jõuda

Lai baas annab mõistagi väga head võimalused edasi õppima suundumiseks, mida paljud rakendusfüüsika eriala lõpetanud ka teevad. Jäädakse nii füüsika eriala peale kui minnakse ka teiste valdkondade õppekavadele.

Kusjuures küsitakse Josepsoni sõnul teistelt erialadelt igal aastal just rakendusfüüsika eriala lõpetanute kohta, kuna teatakse, et nad on saanud korraliku hariduse. “Reaalsuunadest rääkides saab rakendusfüüsika lõpetanud tudeng hakkama iga eriala peal,” sõnas ta.

Näiteks tõi ta välja, et rakendusfüüsika eriala lõpetanud noori on võetud vastu ühte maailma tippülikooli Zürichis — see näitab Josepsoni sõnul Tallinna Tehnikaülikoolis omandatava hariduse mainet ja kõrget taset ka välismaal.

Kuna rakendusfüüsika tudengid omandavad kolme aasta jooksul teadmisi ja kogemusi mitmes eri valdkonnas, jõuavad paljud neist just selle eriala õpingute kaudu ka enda soovide ja tahtmiste osas paremale selgusele.

Loe rakendusfüüsika eriala kohta lähemalt siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.