Teadus ja tulevik

NASA kasvatas edukalt orbiidil lehtkapsast

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Milleks oodata?
Vastuvõtt on juba alanud.
Uuri lähemalt!

NASA astronaudid on raporteerinud esimestest kosmosessaadustest, olles orbiidil kasvatanud täiesti maitsva, toiteväärtusliku ning asjaliku koguse lehtsalatit, vahendab The Independent.

Kosmosetoitu kasvatati sarnase “kompositsiooniga” nagu Maa pealgi, ent mõningaid saadusi rikastati enne veel kaltsiumi, tsingi ja naatriumiga. Eksperiment hõlmas endas isoleeritud tingimustes kasvanud vilju, mis olid paigutatud keraamilisse mulda punase LED-valguse all. Kokku kasvasid viljad 33 kuni 56 päeva.

Projektijuht Gio Massa sõnul on kasvatatud taimed tulevikumissioonide jaoks marginaalse tähtsusega, sest kosmoses ei pruugi alati Maapõhistest varudest jätkuda.

Astronaudid vajavad kosmose toiteainete rikast toitu, ent pikema aja peale hakkavad kaasa toodud oma toiteväärtust ning kvaliteeti kaotama. Kosmosetoit toimibki sealjuures ideaalse lahendusena.

Lehtsalati kasvatamist on järele proovitud nii Maa peal kui kosmoses ning viimase toiteväärtus üllatas teadlasi tõsiselt. Kuigi taimed kandsid endas rohkem baktereid, puudusid neil ohtlikumad, näiteks salmonelloosibakterid.

Innustatuna headest tulemustest, on kosmosesse katsetusele saadetud ka leht-ning tavalise kapsa seemned.

Hetkel saavad orbiidil aega veetvad astronaudid oma toidu kätte läbi regulaarsete raketisaadetiste, ent pikematel missioonidel võib sellega keeruliseks minna.

Usutakse, et edukas kosmosepõllumajandus võib omada võtmetähtsust. järgmisel kümnendil aset võtval Marsi missioonil.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.