NASA uurib maavälist elu teiste planeetide saastamise ja reostamise kaudu

Foto: NASA.

Teadaolevalt ümbritsevad meid galaktikas mitmed elamiskõlblikud planeedid, kus võib olla potentsiaalselt maavälist elu. Et saada maavälise elu kohta rohkem vettpidavaid tõendeid, otsustas NASA läheneda uue nurga alt.

Marylandis asuvas NASA kosmosekeskuses tehtud uuringud näitavad, et maavälisele elule võib tõestust anda saaste ja reostus, mida pole tekitanud inimesed Maal. 

“Lämmastikoksiidi jälgimine elamiskõlblikul planeedil võib potentsiaalselt viidata tööstusliku tsivilisatsiooni olemasolule. Maal eraldub suurem osa lämmastikdioksiidist inimtegevusest – põlemisprotsessidest, näiteks sõidukite heitkogustest ja fossiilkütusel töötavatest elektrijaamadest,” sõnas uuringu juhtiv autor Goddardi Ravi Kopparapu.

Teised teadlased on pidanud ka klorofluorosüsivesinikke (CFC) kui võimalikke märke tööstustegevusest väljaspool Maad. Klorofluorosüsivesinikke on Maal kasutatud külmutusainena, kuid osoonikihile avaldatava kahjuliku mõju tõttu on need järk-järgult kaotatud.

Kuna klorofluorosüsivesinik väga spetsiifiliselt valmistatud kemikaal, siis ei pruugi see mujal levinud olla. Lämmastikdioksiid on see eest iga põlemisprotsessi üldine kõrvalsaadus. 

Kogu uuringu juures on probleem selles, et lämmastikdioksiidi saab tekkida ka looduslike protsesside kaudu, nagu näiteks vulkaanid ja äike. 

“Selle tuvastamiseks kasutab NASA mudeleid, mis hindavad maksimaalset lämmastikdioksiidi kogust, mida võõras maailm looduslikest allikatest saaks,” sõnas uuringu kaasautor Giada Arney.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.