Teadus ja tulevik

Singapuri teadlased lõid “Tähtede sõjast” inspireeritud kunstliku naha

Foto: Kuvatõmmis.

Rubriiki toetab

Singapuri ülikooli teadlased on hakkama saanud elektroonilise naha loomisega, mida saab kasutada nii robotites kui ka jäsemeteproteeside peal.

Kunstnahk proovib olla tunnetuselt ning reageerivuselt võimalikult inimnaha lähedane kui mitte isegi natuke parem. Leituist kutsutakse asünkroonseks kodeeritud elektrooniliseks nahaks ning see koosneb andurite võrgustikust, mis on läbi ühe elektrijuhi ühendatud.

Nahk on võimeline tuvastama nii valu, temperatuuri, kuju kui ka tekstuuri. Poolteist aastat kestnud arendustöö puhul oli põhiliseks inspiratsiooniks Tähesõdade filmidest pärinev Luke Skywalkeri kunstlik käsi.

Arenduse taga peituv meeskond demonstreeris ka mullu juulikuus, kuidas uus nahk aitab robotitel targemaks muutuda. Tänu kunstnahale õpetati robotid näiteks lugema pimedatele mõeldud braille kirja ning objekte puute põhjal ära tundma.

Tegu pole esimese tulevikunahaga, mille Singapuri teadlased loonud on. Eelmisel aastal näitasid nad maailmale iseparanevat ja ning painduvat nahatüüpi, mida võib kasutada näiteks meditsiinis.

Kunstnahast saab videot näha siin:

Allikas: CNET.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.