Teadus ja tulevik

TalTechi õppeaines võetakse sügisel ette nutikad tekstiilid

TalTechi vanemlektor Tiia Plamus (vasakul) tutvustamas TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudis olevaid masinaid.Foto: TalTech

Rubriiki toetab

Milleks oodata?
Vastuvõtt on juba alanud.
Uuri lähemalt!

Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) avas eelmisel nädalal tipptasemel mikrotehase, kus saab valmistada intelligentseid tekstiilitooteid.

TalTechi vanemlektori Tiia Plamus kinnitusel on ülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudis põnev see, et tekstiilide, funktsionaalsete materjalide, elektronmaterjalide ning IT vahel on leitud sünergia.

Plamuse sõnul alustab sügisest TalTechis õppeaine, kus keskendutakse senisest rohkem nutikatele tekstiilidele ning laiendatakse ka seni põhikooliõpilaste seas populaarseks osutunud töötubasid täiskasvanutele.

Uus õppeaine

TalTechi vanemlektori Tiia Plamuse sõnul on seni tudengitega algelisel tasemel nutitekstiili võimalusi katsetatud, kuid sügisel alustatakse lausa eraldi õppeainega, kus integreeritakse senisest rohkem intelligentseid tekstiilitooteid ja materjale.

TalTechi materjaliteadlaste masinaparki lisandunud tikkimismasinal on võimalik kasutada elektrit juhtivaid niite. Näiteks annab selliseid niite kasutada rõivastes, kuhu on õmmeldud LED tuled, lüliti ja patarei. Praegu kasutatavad elektrit juhtivad niidid on metalli baasil ehk nende elastsus on üsna piiratud.

TalTechi peamaja laboris arendatakse välja aga elektrit juhtivat polümeerset lõnga, mida tuntakse ka elektroketruse ning nanokiu nime all.

Nutitekstiili tuleviku osas näeb Plamus suurt mõju just elektrokedratud materjalidel, mis on üliõhukesed, ülipainduvad ja ka kandja jaoks mõnusad.

Elektrit juhtiva niidi kõrval on olemas ka elektrit juhtivad tindid, mida annab rõivastele printida ja trükkida. Lisaks annab 3D printeriga juhtivaid materjale tekstiilide peale panna.

Eesti peaks liikuma kõrgtehnoloogiliste toodete suunas

Plamuse nägemusel peaks Eesti rõiva- ja tekstiilitööstus liikuma kõrgtehnoloogiliste toodete suunas. Lektor tõi näite ühe tudengi magistritööst, kus oli meeste jakki integreeritud LED tuled ja vibreeriv mootor, mis andis iga 45 minuti tagant märku, et istuvat tööd tegev inimene peaks korraks püsti tõusma ning ringi liikuma.

Tehnilist tekstiili leiab juba praegugi Eestist, näiteks õmbleb üks Rootsi firma lihashaigetele mõeldud ülikondi just Eestis. Patsiendi arst saab ülikonna programmeerida selliselt, et ta stimuleeriks mõnda konkreetset lihasgruppi.

Plamuse sõnul on tehnilise tekstiili suurimaks väljakutseks see, et ta ei näeks robustne välja vaid oleks kandja jaoks mugav ning silmaga mitte eristatav nii-öelda tavalistest riietest.

Kui seni on instituut korraldanud põhikooliõpilastele töötubasid, siis tulenevalt suurest huvist ka teiste ülikoolide tudengite poolt on TalTechis kavas sügisest nutitekstiilinduse ja tootearenduse töötubasid korraldama ka täiskasvanutele.

TalTechi uue mikrotehase võimekust saavad katsetada tudengid ning ettevõtted.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.