Teadus ja tulevik

Teadlased töötasid välja veniva ning iseparaneva elektroonilise naha

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

USAs asuvas Colorado Boulderi ülikoolis on välja töötatud uudne “elektrooniline nahk”, mis teeb inimesest justkui filmist “Terminaator” pärit küborgi. 

Detailid uue kunstnaha kohta avaldati sel kuul ajakirjas Science Advances ülikooli teadlaste poolt. Teadlaste sõnul on nahk veniv, täielikult taaskasutatav, iseparanev ja mis peamine – kleepub inimese nahale, lisades elektroonikakihi peaaegu igale kehaosale.

“Nutikellad on küll väga funktsionaalsed, kuid need on lihtsalt randmel üks suur metallitükk. Kui me tahame tõeliselt kantavat seadet, siis ideaalis on selleks õhuke kile, mis mahub mugavalt teie kehale,“ sõnas uuringu kaasautor Wei Zhang.

Elektrooniline nahk on arendamisel olnud juba aastaid. See on valmistatud vedelatest metalltraatidest, mis on paigutatud õhukeste polüimiidi kihtide vahele – materjal, mis annab seadmele venivuse.

Sellele lisaks on seadmel märkimisväärsed iseparanevad omadused. Pärast nahka sisselõikamist võib see ennast mõne minuti jooksul uuesti kokku lappida. Protsess sarnaneb inimnaha paranemisega, kuid tehes seda tunduvalt kiiremini. 

Ülikooli teatel rakendatakse kunstnahka esmalt eelkõige inimeste pulsi ja liikumise jälgimiseks. 

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.