Teadus ja tulevik

Tehnikaülikooli ja Stockmanni koostöös on loodud ultraviolettkiirgusega toidukarpide puhastamise seade

Rubriiki toetab

Eile esitleti Stockmannis TalTechi inseneride loodud innovaatilist seadet nimega Violetta, mis teeb lihtsamaks korduvkasutusega toidukarpide puhastamise. Seadet kasutatakse igapäevaselt Stockmanni toiduosakonnas.

Kaheksa sekundiga puhastab UV-kiirgusega seade Stockmanni kliendi korduvkasutatava toidukarbi bakteritest ohutult ja tõhusalt. Tavaliselt kasutatakse seda meetodit meditsiiniseadmete steriliseerimiseks.

Violetta sai alguse Stockmanni klientide ettepanekust pakendada toitu kaasa nende endi toidukarpidesse, et säästa loodust, vähendada ühekordsete pakendite kasutust ning nautida maitsvat, kvaliteetset ning tervislikku toitu.

Stockmanni müügidirektor Mairika Juhandi ütles, et seadme kasutusviis on unikaalne: „Ei ole teada, et kuskil maailmas puhastataks nii toidukarpe. Tehnikaülikooli teadlased on Violetta loomisel lähtunud Stockmanni soovidest karpide suuruse ja seadme efektiivsuse osas. Ka on võetud arvesse, et seade oleks klienditeenindajatele ohutu ja mugav kasutada.“

Seadme väljatöötamisel tegid tihedat koostööd jaekaubanduse spetsialistid Stockmannist ning TalTechi mehaanikainsenerid ja toiduteadlased – nii leiti optimaalne puhastustugevus ning aeg, mille jooksul hävivad karbis olevad bakterid.

Tehnikaülikooli toiduteaduse osakonna dotsent Inga Sarand tegi katseid, et kontrollida seadme efektiivsust. Inga Sarand selgitab:

„Külvasime toidukarpidesse söötme ja bakterid ning seejärel töötlesime pooled neist UV-puhastusseadmes. Pärast 24-tunnist inkubatsiooni Violettas töödeldud toidukarpides baktereid ei tuvastatud.“

Stockmanni klientidelt saadud tagasiside ajel ja unikaalses koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga väljatöötatud ainulaadne lahendus Eestis on oluline pakendite ühekordse kasutamise vähendamise algatuseks soodustades taaskasutust ja säästvat elustiili.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.