Pea kogu toit, mis meie suhu jõuab, on mingil viisil töödeldud – see muudab toidu ohutumaks, maitsvamaks ja suurendab ka toiduvalikut. Samal ajal on toiduspetsialistidel veel üks oluline roll – tagamaks tulevastele põlvedele piisavalt kvaliteetset ja tervislikku toitu, peab kogu protsess olema ka jätkusuutlik.
Peame muutuma rohelisemaks
Maailma toidutööstust mõjutab rahvastiku pidev kasv, põllumajandusliku maa ammendumine, linnastumine, sissetulekute lõhe suurenemine ja kliimamuutused. Seetõttu peab nii toidu tootmine kui tarbimine muutuma keskkonnasäästlikumaks. See eeldab nii toidutootjate, tarbijate kui ka poliitikute ühistegevust, aga samuti tehnoloogia täiustumist.
Toidu- ja biotehnoloogid saavad väga palju ära teha, töötades välja uuenduslikke tehnoloogiaid, mis kaitsevad ja suurendavad looduslikke toiduvarusid ja suurendavad samal ajal ka tootlikkust. Teadlased saavad arendada välja tervislikke tooteid, otsides lahendusi toidu kadude ja raiskamise vähendamiseks, töötavad välja efektiivsemaid, väiksema ökoloogilise jalajäljega, tootmistehnoloogiaid.
Nii toiduainete tootmisel kui käitlemisel tehakse jõupingutusi energia, vee ja muude ressursside tõhusamaks kasutamiseks ning keskkonnamõjude minimeerimiseks. “Ülioluline on vähendada seejuures toidu raiskamist ja optimeerida toidujäätmete teket,” märkis TalTechi toidutehnoloogia ja -arenduse programmijuht Katrin Laos.
Toiduainete korrektne jahutamine on näide tegevusest, mis vähendab kadusid, pikendab toodete säilivust ja vähendab toidu raiskamist. Väga tähtis on ka tootmise kõrvalsaaduste väärindamine.
“Meie teadlased uurivad näiteks tahkefaasi kääritamist kõrvalsaaduste muutmiseks seeneniidistiku kasvu kaudu liha alternatiivideks või orgaaniliste jäätmete (näiteks toidujäätmete) ümbertöötlemist meile kasulikeks materjalideks, nagu ravimiteks, tekstiiliks või toidulisaaineteks,” sõnas Laos.
Hinnatõus on paratamatu
Laos usub, et toiduainete hinnatõus on paratamatu. Põhjuseks on elektri ja gaasi hinna tõus, aga samuti on tõusnud ka toorainete hind ja pakendite hinnad. Seega on toidutootjad olukorras, kus pole enam ilma hindu tõstmata võimalik edasi tegutseda.
“Rohkem tõusevad ilmselt suurema lisandväärtusega tooted, mille tootmine on energiamahukam,” ütles Laos.
Kodumaine ja globaalne ühes
TalTechi toidu- ja biotehnoloogia õppekaval lähtutakse nii Eesti, Euroopa kui kogu maailma toidusüsteemist. Õpetatakse näiteks Eestile omaseid toidutehnoloogiaid – kuidas tehakse rukkileiba, millest koosneb kama või kuidas töödelda kilu.
Samas ainult Eesti toorainel ei ole võimalik kõiki toiduaineid toota ning seega tuleb vaadata ka kaugemale – kuidas töödeldakse kakaoube ja valmistatakse šokolaadi, millised omadused on vetika tardainel agaril, mis on maisisiirup ning kuidas see meie tervist mõjutab.
Samuti reguleerivad toidutoodete kvaliteeti ja ohutust ka Euroopa Liidu õigusaktid. Edukale toidutulevikule mõtlemine peab keskenduma maasüsteemile tervikuna, mitte vaid kohalikule tasandile.
Tule õppima!
Toidu- ja biotehnoloogia erialale on oodatud õppima kõik vähemalt keskharidusega inimesed, kellele pakuvad huvi bioteadused ja tehnoloogia, keda huvitab, mis on toit, kuidas seda toodetakse ja kuidas tervislikult toituda.
Õppekava ühendab bioloogia, keemia, füüsika ja insenertehnoloogia teadmised uurimaks toidu olemust, selle töötlemise põhimõtteid, toiduressursside kasutamist ja biotehnoloogilisi rakendusi. Bakalaureuseõppe programmi raames õpitakse nii toidu- kui biotööstuse jaoks vajalikke põhiprintsiipe ja võtmetehnoloogiaid – biokeemiat, mikrobioloogiat, biotehnoloogiat, toidutehnoloogia põhiprotsesse.
“Samuti anname teadmised, millest toit koosneb, millised on toiduga seotud peamised ohud ja põhilised kvaliteedinäitajad ja kuidas neid hinnata – just selline loodusteaduste ja inseneritehnoloogia ühendamine annab hea analüütilise mõtlemise ja probleemilahendusoskuse, mis on tööandjate poolt väga hinnatud,” sõnas Laos.
Universaalne haridus
Erialal saadud haridus on universaalne – mitmed vilistlased on läinud tööle teistesse riikidesse nii Euroopas, Põhja-Ameerikas kui ka Aasias. Lõpetajad on hinnatud kogu toidusektoris – toidutööstustes tehnoloogide, kvaliteedijuhtide või tootearendajatena, ülikoolides ja teadusasutustes teadurite või õppejõududena, ning avalikus sektoris tegeledes toiduseadusandluse või järelevalvega.
“Kindlasti soovitame jätkata õpinguid magistrantuuris, sest sealt saadavad süvateadmised ja oskused tagavad tööturul paremad võimalused,” märkis Laos.
Kui sinus süttis säde, siis esita enda avaldus süsteemis SAIS – seda saad teha kuni 6. juulini. Õppimise kohta saad lugeda lähemalt SIIT.