Ultraviolettvalgus võib muuta desinfitseerimisvahendid ohutumaks nii inimestele kui ka keskkonnale

Foto: Shutterstock

Waterloo ülikooli teadlased avastasid, et ultraviolettvalgus võib muuta mürgist bensalkooniumkloriidi sisaldavate desinfitseerimisvahendite kasutamise ohutumaks ka suuremas kontsentratsioonis, kirjutab Technology.org

COVID-19 pandeemia ajal hakkati viiruse leviku piiramiseks kasutama varasemast rohkem desinfitseerimisvahendeid. See on hea ettevaatusabinõu, kuid paljud poelettidel leiduvad desinfitseerimisvahendid võivad olla kahjulikud nii inimestele kui ka keskkonnale. 

Mitmetes desinfitseerimisvahendites kasutatakse nimelt mürgist bensalkooniumkloriidi (BAK), mistõttu peab desinfitseerimisvahendite kasutatamist mõistlikult piirama. 

UV-valgus neutraliseerib mürgisuse

Bensalkooniumkloriid ärritab nii inimese nahka kui ka silmi. Waterloo ülikooli teadlased leidsid, et BAK-i toksilisust saab ultraviolettvalguse abil neutraliseerida. Selline meetod võib parandada üle 400 tavalise desinfitseerimisvahendi ohutust.

Teadlased avastasid, et BAK-lahuse kokkupuude bakteritsiidsete ultraviolett-C (UVC) lampidega neutraliseeris desinfitseerimisvahendite toksilisuse. Tulemust kinnitati analüüsides inimese silmamuna sarvkesta rakke pärast viieminutilist BAK-lahuse kasutamist kätel.

Selgus, et UVC muudab BAK-põhised desinfitseerimisvahendite ohutuks, kuid ei piira nende antimikroobset efektiivsust, mis tähendab, et selle toimeaine jääb ka UVC valgust kasutades samaks. 

“Meie uuring näitab, et desinfitseerimisprotseduur, kasutades BAK-i, millele järgneb UVC-kiirgus, võib minimeerida BAK-i jääkide kahjuliku mõju inimestele ja keskkonnale,” sõnas uuringut läbi viinud teadlane David McCanna. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.