Teadus ja tulevik

Uus avastus: Jupiteri kuu Europa pakub pimedas imelist sära

Foto: NASA/JPL-Caltech.

Rubriiki toetab

NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) teadlaste poolt avaldatud dokumendist selgub, milline võiks välja näha planeet Jupiteri kuu Europa tume külg. 

Nimelt näitasid JPL-i teadlased sel nädalal ajakirjas Nature Astronomy illustratsiooni pilkupüüdvast Europast, mis pimedas demonstreerib ennast väga efektse ja sädeleva taevakehana.  

Kui Maa peal oleme harjunud nägema, et Kuu peegeldab valgust meie poole tagasi, siis Europa puhul see nii ei tööta. Europal paiknev jää on tõenäoliselt segatud erinevate sooladega ning kui sinna veel lisada Jupiterilt tulenev suure energiaga kiirgus, tekib pimedas särav kuma efekt.

“Kui Europa ei oleks selle kiirguse all, näeks see välja nii, nagu meie kuu meie poole paistab – varjutatud poolelt pime. Kuid kuna seda pommitab Jupiteri kiirgus, helendab see pimedas”, selgitas uuringu juhtivautor Murthy Gudipati.

Et väljaöeldu saaks veel rohkem kinnitust, ehitasid JPL-i teadlased spetsiaalse jääkambri nimega“Ice-Heart”, kus läbi viidud katsetes jäljendati Europaga sarnaseid keskkonnatingimusi. Katsed näitasid, kuidas erinevad jää ja soola koostised tekitasid tõepoolest ereda sära.

Teadlaste arvates on Europa jää all ilmselt peidus ookean. See on üks põhjustest, miks teadlased usuvad, et see võiks olla suurepärane koht maavälise elu märkide otsimiseks.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.