Uudis

15 miljoni euro suurune viimase miili toetus läheb sideettevõtetele ja lõppkasutajatele

Valitsus kiitis eilsel kabinetinõupidamisel heaks määruse kavandi, millega toetatakse kiire interneti püsiühenduse viimist maapiirkondadesse. Kuigi riigil on olemas kaks konkreetset mõtet, kuidas 15 miljoni euro suurune toetus ära jagada, siis ei ole veel detailselt paika pandud, kuidas see hakkab toimima ning kuhu toetusega nii-öelda viimase miili küsimus ära lahendatakse.

Toetust saab valgetel alades, aga kus need asuvad ei ole veel teada

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKMi) pressiteate kohaselt otsustas valitsus lisaeelarvega viimase miili jaoks eraldatud 15 miljonit eurot jagada kaheks toetusmeetmeks. Esimese meetme maht on 6 miljonit eurot ning selle puhul tehakse konkurss, mille tulemusena selgub, millised sideettevõtted hakkavad rajama järgmise põlvkonna elektroonilise side juurdepääsuvõrku. MKMi avalike suhete esindaja Laura Laasteri kinnitusel ei ole nimetatud meede seotud Elektrilevile eelmise meetmega eraldatud 20 miljoni euroga.

“Meetmete puhul tasub silmas pidada, et tegemist on nö määruste kavanditega, sest EL riigiabi reeglitest tulenevalt ei saa me lõplikke otsuseid teha enne avalikku konsultatsiooni ja valgete alade kaardistust. Kui see tehtud, siis saab lõplikud meetmete määrused paika ehk et mõned asjad täpsustuvad veel töö käigus,” lisas Laaster.

Teine meede koos 9 miljoni euroga on suunatud lõpptarbijatele kiiret ühendust (vähemalt 30 mbit/s) võimaldavate kaabel- või traadita püsiühendusvõrkudega liitumisega seotud kulude hüvitamiseks. Toetuse suurus on maksimaalselt 300 eurot ühe juurdepääsuvõrgu lõpp-punkti kohta.

Praeguse kavandi kohaselt on Laasteri sõnul teise meetme puhul taotlejaks lõppkasutaja, kes volitab talle sobivat juurdepääsuvõrguga liitumist teostavat ja sideteenust osutavat sideettevõtjat enda nimel esitama taotluse toetuse saamiseks ning selle rahuldamisel ja pärast liitumise teostamist toetuse summa vastuvõtmiseks.

“Piltlikult öeldes, inimene ei peaks oma ruuteri tšekiga minema kuskile asutuse ukse taha, vaid see käiks läbi sideettevõtjate. Kompensatsioon on mõeldud vaid valgete alade tarbijatele, ehk sinna, kus kiire internetiühenduse saadavust pole ega lähiajal muidu ei tuleks,” lisas ta.

Pressiteate vahendusel teatas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem, et täiendavad vahendid suunatakse kindlatesse sihtpiirkondadesse, ehk nii-öelda valgetele aladele, kus täna kiire internetiühenduse saadavust pole ega lähiajal muidu ei tuleks. Kriitilisemad alad selgitame avaliku konsultatsiooni käigus välja ja meie eesmärk on luua liitumise võimalus võimalikult paljudele peredele ja ettevõtetele.

Vastavalt ELi riigiabi reeglitele hakkab MKM läbi viima avalikku konsultatsiooni valgete alade väljaselgitamiseks. Seejärel töötab ministeerium välja täpsed määrused, eesmärgiga meetmed võimalikult ruttu avada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.