7 vastust 5G-võrkude kohta, mida Facebooki vandenõuteoreetikud teadma peaks

5G
Foto: Shutterstock

Viimastel nädalatel on ühismeedias plahvatusliku kiirusega kasvanud erinevate gruppide liikmete arv, kus arutletakse 5G-sidevõrgu küsimuste üle. Geeniuse palvel vastab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti sagedushalduse talituse juhataja Erko Kulu ühismeedias esile tõusnud enamlevinud 5G-ga seonduvatele küsimustele.

Kas Eestis on olemas 5G-sidevõrk?

Üldkasutatavat sidevõrku ehk sellist, mis pakub inimestele teenust, Eestis ei ole. Linnapildis näeme antenne, mis on seotud 2G, 3G ja 4G võrkudega. Kahele operaatorile oleme väljastanud 5G testimist võimaldavad sagedusload.

Kas 5G-antennid on teiste võrkude antennidest visuaalselt eristatavad?

Tavainimesele väga ei ole. Kui vaatame majade katuseid, siis igal pool on nad valged kopsikud. Tavainimesel on väga raske neid eristada, võib-olla raadioinsenerid oskavad neid visuaalselt eristada. 5G-antennid on ehk veidi nelinurksemad (ruudukujulised) ja väiksemad, kuid seda ei saa otseselt reegliks võtta kuna see sõltub tootjast.

Kas TTJA omab ülevaadet, kuhu on operaatorid uusi antenne paigaldanud?

Sideoperaatorid planeerivad oma võrke ise, TTJA poolt antavad sagedusload on iseplaneeritavad. Me ei ole täheldanud, et operaatorid oleksid eriolukorra ajal suuremahulisi võrguehitusi teinud. Üldjuhul me ei kogu neid andmeid. Sageduslubade väljastamise järgselt peavad operaatorid baasjaamad terviseametiga kooskõlastama ning need peavad vastama Eestis kehtivatele kiirgusnormidele.

Kas koolimaja, lasteaia, hotelli või kortermaja katusele paigaldatud 5G-antenn ohustab neis hoonetes olevaid inimesi?

Eestis kehtivad normid, mis ütlevad millised kiirguse normid on ohutud. Lähtume neist, need tulevad kiirguse kaitse rahvusvahelisest komisjonist (ICNIRP). Normide järgimise kontroll on terviseameti pädevuses. Teades millised sidevõrgud Eestis on, on need saanud terviseameti kooskõlastuse. Normi ületamine on Eestis keelatud.

Kas nutitelefonide äppide abil saab mõõta elektromagnetvälju?

Selleks läheb vaja väga spetsiaalset tehnikat. Äppide ning ka tavapoest ostetavate sensorite täpsus on väga küsitav. Näidud ei pruugi olla tõesed.

Kas 5G eritab 4G-ga võrreldes erinevat kiirgust? 

Meie jaoks ei ole 5G väga eriline. Kõik sidevõrgud kasutavad elektromagnetlaineid, see on looduslik nähtus. Elektromagnetlained eksisteerisid juba enne inimesi, inimesed on lihtsalt õppinud neid manipuleerima. Ka päike emiteerib elektromagnetlaineid.

Kas operaatorid peavad 5G jaoks olemasolevatele antennidele lisaks uusi antenne paigaldama?

Kõik sagedusalad, millest siiani on 5G puhul räägitud, vajavad uute antennide paigaldamist sideoperaatorite poolt ning meile teadaolevalt endiste põlvkondade (2G, 3G, 4G) antenne ei saa kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.