Aegunud tarkvara tõttu lükkas riik osaliselt Windows 10-le ülemineku edasi

Windows 10 logo.Foto: Shutterstock

Aegunud tarkvara tõttu otsustas riik lükata edasi operatsioonisüsteemi uuendust olulises asutuses. Konkreetset asutust, kus aegunud tarkvara ning ka vananenud operatsioonisüsteemi kasutatakse, ei soovita avalikustada.

Kui tavakasutajate puhul lõpetas Microsoft Windows 7 operatsioonisüsteemi toetamise tänavu jaanuaris, siis varasematele Windows 7 Enterprise kasutajatele pakutakse võimalust soetada litsents, mis pikendab vanale operatsioonisüsteemile tehtavaid uuendusi kolm aastat.

Sellist võimalust on riik otsustanud kasutada vähemalt 27 arvuti puhul, mis kuuluvad rahandusministeeriumi valitsemisalasse.

27 arvutit kasutavad aegunud tarkvara

Tavakasutajate puhul on Microsoft juba pikemat aega rõhutanud, et lõpetavad Windows 7 toetamise tänavu jaanuarist. Põhjus peitub selles, et Windows 7 on ajale jalgu jäänud ning tarkvaragigant pakub juba pea neli aastat turvalisemat ja uuemat operatsioonisüsteemi Windows 10.

Seda, et Windows 7 ei tasu enam kasutada, on korduvalt öelnud ka riigi infosüsteemi amet (RIA), kust on rõhutatud, et operatsioonisüsteemist leitavate uute nõrkuste puhul ei kavatse Microsoft neid enam parandada.

Geenius uuris riigiasutuste IT-küsimusi lahendavate asutuste käest, kui paljud kasutavad siiani Windows 7 ehk on lükanud Windows 10 üleminekut edasi. Selgus, et rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskus (RMIT) on 27 arvuti puhul lükanud üleminekut edasi ning ei plaani ka lähiajal uuele operatsioonisüsteemile üle minna.

RMIT tegeleb rahandusministeeriumi valitsemisalas olevate IT teemadega, ministeeriumi valitsemisalasse kuuluvad maksu- ja tolliamet, statistikaamet ja riigi tugiteenuste keskus.

Kui turvalisusest huvitatud tavakasutajate puhul ei ole operatsioonisüsteemi uuendamisest pääsu, siis teine lugu on Windows 7 Enterprise ehk ärikasutajatega. Neile kasutajatele pakub Microsoft lisatasu eest litsentsi, mille tulemusena parandatakse süsteemis ära kriitilised turvavead kuni 2023. aasta jaanuarini. Just selle litsentsi plaanib RMIT 27 arvuti puhul osta.

“Hetkel teenindame umbes 3800 töökohta, see tähendab enam-vähem samapalju ka arvuteid. Oleme sisuliselt Windows 10 operatsioonisüsteemile üle läinud, mõned üksikud erijuhtumid on jäänud. Hetkel opereerib Win 7-l veel kokku 94 arvutit. Neist 27-le plaanime osta esialgu Win 7 toe pikenduse, seda meie äripoole erivajaduste tõttu,” ütles RMITi kommunikatsioonijuht Kerstin Laidmäe.

Laidmäe kinnitusel saavad ülejäänud 67 arvutit hiljemalt aprilli lõpuks Windows 10-le üle viidud. Kommunikatsioonijuht ei tee saladust sellest, et edasilükkamise põhjuseks on aegunud, kuid äriliselt vajalik ja asendamatu tarkvara, kuid ei soostu ütlema, millises riiklikus olulises asutuses aegunud tarkvaraga arvutid asuvad.

“27 arvuti puhul on tegemist arvutitega, mille kiire uuendamine ei ole võimalik, kuna nende puhul kasutatakse aegunud, kuid äriliselt vajalikku ja asendamatut tarkvara. Need arvutid vahetatakse välja järk-järgult, vastavalt sellele, kuidas on võimalik vananenud tarkvara kasutusest loobuda,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.