EL tasemel käisid Guy Verhofstadt ja prof. Luis Garicano nädalapäevad tagasi (15.04.) Project Syndicate veergudel välja idee luua Euroopa Rekonstruktsiooni Fond – ERF (European Reconstruction Fund) mahuga kuni 1 triljon eurot. Emitent laseks võlakirjad välja konsoolina ehk igaveste, fikseeritud intressiga võlakirjadena ja peaks iga-aastaselt tasuma vaid intresse. Konsoolide emiteerimist EL kriisi leevendamis finantsinstrumendina toetab ka Georg Soros.
EL SKP on ca 18,8 triljonit eurot (koos UK’ga), Eesti SKP on ca 33 miljardit. Lähtudes SKP-de võrdlusest võiks Eesti saada ERFst ca 1,6 miljardit eurot. Raha läheks põhiliselt konkurentsivõime taastamiseks ja tõstmiseks, taristule ning R&D’i peale. See ERF raha ei asendaks muid EL programme ja raha saaks kaasata kui lasta välja uusi annuiteet võlakirju (konsoole), mille intressimakseid võiks rahastada uute EL maksude näol (digimaksud, plastiku saastemaksud jms).
Kas see ERF luuakse või mitte, me täna ei tea. Mõttel tundub siiski olevat palju jumet ja see võiks olla üks hoob, mille kaudu EL saaks tõhusalt panustada kriisi mõjude leevendamiseks. See ei muuda paraku Eesti maksumaksja dilemmat – kas ja kuidas riigiabi anda? Poliitika rong tundub sõitvat sinna, kus jagatakse rohkem vorsti ja sidruneid, aga vaja oleks astuda ehk samm tagasi ja teha ette vaatavaid riigimehelikke otsuseid.
Kui siin tõmmata paralleel II maailmasõja-järgse Saksamaa ja Bundesbanki loomisega, siis võiks Eesti kaaluda uue institutsiooni loomist – olgu selle nimeks näiteks Eesti Riigiabi Fond (ERF). Nimi on siinjuures vast kõige ebaolulisem aspekt.
ERF loomine võiks baseeruda järgmistel põhimõtetel:
- ERF luuakse kui sõltumatu ja tähtajaline (näiteks, 10 aastat) fond.
- ERF luuakse eri seaduse alusel ja ilmselt on vaja muuta veel tervet paketti seaduseid, et riigiabi andmine eraettevõtetele üldse võimalik oleks. Ka täna ei saa riigiabi osutada, kuni pole seadusi muudetud.
- ERF võiks ideaalmaailmas tegutseda Eest Panga juures. Analoog oleks Norra Rahvuslik Pensionifond, mis tegutseb Norra Panga juures.
- Nagu ka Norra Rahvuslikul Pensionifondil oleks ERF’il selge ja ainus mandaat – maksumaksja tulu maksimeerimine.
- ERF rahastamine võiks ja peaks toimuma kahest allikast – erinevalt Norrast meil naftat diivani seest leitud ei ole. Seega jäävad riigieelarve ja II samba pensionifondid. Riigieelarves on hetkel 300 miljonit eurot likviidsuseks ja osaluste omandamiseks, sisuliselt on see maksumaksjate jaoks laenuraha. Eesti võiks ka kaaluda rahastamise osas konsoolvõlakirjade emiteerimist, millele viidati juba Verhofstadt’i ja Sorose poolt EL kontekstis. Eelarvesse läheks vaid iga-aastased intressimaksed, mida saab siduda ERF poolsete laekumistega. II sambas on hetkel ca 4,6 miljardit eurot. Kui eeldada, et 2021 sügisel liigub ca 2 miljardit II samba reformi tõttu välja, siis jääks II sambasse ca 2,6 miljardit. Sellest 10-20% võiks riik suunata ERF rahastamiseks ja ERF maksaks iga-aastast intressi oma tegevustulemilt. Nii saaks II sambasse kogunenud raha reaalselt kaasa aidata Eesti majanduse tugevdamisele. EL raha ehk on ka võimalik kasutada, aga nö. vanade reeglite järgi seda teha ei saa ja uusi mängureegleid ei ole. Summaarselt võiks olla II samba ja riigieelarve raha ERFis olla pro rata baasil ja ERF maht tervikuna vähemalt 1 miljard eurot. Võimalik, et on vaja rohkem raha ning II samba ja riigieelarve pro rata ei ole peamine. II samba fondihalduritel oleks arvestatav roll ERF nõukogus tasakaalustamaks poliitilist huvi.
- ERF ei konkureeriks kommertspankade ja KredEx’iga, vaid pigem täiendaks neid. Üks peamisi probleeme ettevõttel raha kaasamiseks pankadest kommertsalustel on tagatiste vähesus, äriplaani või omakapitali nõrkus. ERF saab mängu tulla ennekõike omakapitali poole peal.
- ERF peamised instrumendid oleksid konverteeritavad võlakirjad (nagu LHV pakkumises Tallinkile) ja eelisaktsiad, mida saaks investeeringust väljumiseks konverteerida tavalisteks aktsiateks.
- ERF üldjuhul ei sekkuks ettevõtete juhtorganite jooksvasse töösse, pigem on ERF’il mõistlik omada kunagise kuldaktsia tüüpi tööriista (maksumaksjate ja II samba osanike huvide kaitseks), et sekkuda vaid siis kui on oht ERF positsiooni halvenemiseks. Analoog ka U.S. Treasury lahenditega pankade osas 2008-2009 finantskriisis (vaata meie Bolt/Tallink riigiabi lugu).
- Kuhu täpselt ERF investeeriks poleks ette öeldud. Norra Rahvuslik Pensionifond omab välistatud ettevõtete nimekirja. Üldjuhul on seal suure ökoloogilise jalajäljega ettevõtted, tubaka ja tuumarelvade tootmise seotud jms. Norra Pensionifond investeerib üldjuhul vaid börsidel noteeritud väärtpaberitesse, mistõttu on Eestis olukord teine. Eestis oleks välistatud pigem mikro- ja pereettevõtted, kaubandus, meelelahutus jne. MKM peaks sisustama kriisijärgse majanduspoliitika alused.
- ERF peab oma riske ka hajutama. Täna aktuaalne Tallinki pehme laen 150 miljoni ulatusest 300 miljonilisest kogu majanduse päästefondist on ikka väga halb näide. Isegi kui eeldada, et ERF’il oleks 1 miljard hallata, ka siis oleks 150 miljonit Tallinkile liig.
- ERF saaks koos LHV’ga, kui tänaseid näiteid kasutada, riigiabi anda aga see oleks investeering, mitte abi.
- ERF investeeringute põhitingimused peaksid olema avalikud, tema tegevus peab olema transparentne ja arusaadav kõigile turuosalistele.
- ERF üks keerukamaid küsimusi saaks olema see, kuidas toimuks investeeringust väljumine olukorras, kus riigiabi saanud ettevõtted ei ole noteeritud. Alternatiivsel järelturul (nagu näiteks eestlaste loodud Funderbeam startup’idele) noteerimine lihtsa platvorm lahendusena võiks olla üks võimalus.
- Alati kui ERF saaks oma osalusele muutunud majanduskeskkonnas hea pakkumise, siis võib ja peab ERF kaaluma investeeringust väljumist.
- Ka raha saamise tingimuste pakett peaks olema suunatud sellele, et raha saav ettevõte, sõltumata sellest, millises vormis finantsinstrumentide mõttes riigiabi ettevõttesse laekub, peaks olema huvitatud ERF’ile laen võimalikult ruttu tagastada või ERF osalus ise uuesti välja osta.
- Kui kõik muud võimalused ammenduvad ja ERF on ikka seotud oma investeeringuga fondi tähtaja saabumisel riigiabi saanud ettevõttega, kes ei ole suutnud või tahtnud riigiabi tagastada, siis võib ERF kaaluda Hollandi oksjoni tüüpi pakkumiste tegemist turule koos lävendhinnaga; oksjoni ebaõnnestumisel saaks riik oma kuldaktsia baasil algatada ettevõtte likvideerimine ja panna varad sundmüüki.
Sharpminder on politoloog Anu Tootsi ja pikaajalise finantsjuhi Raul Malmsteini poolt peetav blogi, mille missioon on pakkuda ekspertarvamusi Eesti poliitikatest (policies). Kirjutame eeskätt sotsiaal-, majandus- ja finantsvaldkonnast, aga ka lihtsalt poliitikast (politics) ja ühiskonna arengutest. Sharpminder on sõltumatu ja teadmistepõhine, blogis avaldatud mõtted ja ideed toetuvad nii akadeemilistele arusaamadele kui ka parimatele praktikatele maailmas. Me kritiseerime, aga pakume ka lahendusi. Me propageerime, aga näitame ka riske ja kitsaskohti.