“See peaks soodustama ostu- ja ülevõtutehinguid. Sagenevad ka management buyin’id ja buyoute’id. Seda muidudgi eeldusel, et tarneahelad ja tegevus on taastunud,” rääkis Kaasik. Selleks ajaks ennustas ta ka töömahu kasvu tehingute nõustamisel.
Praegu ongi tema sõnul hea aeg plaane seada, sest tehinguni jõudmiseks kulub kaua aega. Eelkõige on tarvis kolme osapoolt: ambitsioonikat juhti; ettevõtet, mida ta ostma läheb ja kapitali. Kui juht teab, mida tahab, siis see on väga hea variant.
“On ka palju selliseid juhte, kes tahavad sammu ettevõtluse suunas teha, kuid nad teavad nimetada vaid sektorit, mitte konkreetset ettevõtet” alustas Kaasik. „Siis aitame juhil ka sobiva ettevõtte valiku teha“, jätkas Kaasik. „Sihime tehinguid, mille suurus algab 3 miljonist eurost.“
Juht paneb oma naha mängu
Äriplaanile lisaks on vaja juhi enda rahalist panust või käendust. Seejärel kaasatakse indikatiivselt tehingu finantseerimiseks lõviosa kapitalist ning tehakse müüjale indikatiivne eelpakkumine. Kapitali kaasamisel peavad ettevõtte tulemused, juhi CV ja tuleviku äriplaan kõnelema iseenda eest.
Eestis saab seda tehingute finantseerimiseks kapitali kaasata peamiselt pankadest, kas erakapitalifondidest või erainvestoritelt. Kui kapital olemas ning omanikud on nõus firmat müüma, hakkab protsess pihta – auditeerimine, hindamine ja lepingute ettevalmistamine, mis võib kokku võtta aega 4-6 kuud.
Eesti juhte hindab Kaasik kõrgelt. Kui kritiseerida, siis 30-40ste seas on palju ambitsioonikaid juhte, kuid neil napib kogemusi. Samas 50-60 pluss juhtidel on küll kogemus, aga nad ei taha enam riske võtta. “Meie nimekirjas on nii noori kui ka keskealisi juhte, kes on näinud ja teinud läbi erinevaid kriise ja tsükleid. Aga noored tulevad peale,” rääkis Kaasik. “Eestis selle taha tehingud ei jää, et me ei leia ettevõttesse ambitsioonikat juhti,” kinnitas ta.