Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Bolt sai Eestis ootamatuks konkurendiks Tuule
Elektritõukeratta ja -elektrijalgratta mooduleid arendav ja tootev Comodule tegi ootamatu pöörde. Kristjan Maruste, Teet Praksi ja Heigo Variku asutatud firma hakkas ise tootma tõukerattaid ning neid rentima Tuule kaubamärgi all.
Tuule teenusejuht Kai-Lii Merisalu rääkis DigiPROle, et ettevõttel tekkis idee kasutada saadud teadmisi ja kogemusi oma toote loomiseks. Seejuures uuel rattal on kolm põhiomadust, mille poolest ta teistest erineb – turvalisus, vastupidavus ning taaskasutatavus.
Roheline ratas
Nii tuleb 40 protsenti ratta materjalist taaskasutusest ning ligi 90 protsenti komponentidest on omakorda taaskasutatavad.
“Rendihinnas me kindlasti ei eristu, aga tarbija jaoks on aina olulisem see, kust tema kaup ja tooted tulevad ja kuhu edasi jõuavad,” ütles Merisalu. Roheliselt mõtlemine ei puuduta vaid rattaid, vaid ka nende tootmist ja teenindamist.
Nii kasutatakse tehases rohelist energiat ning rataste laadimiseks pole tarvis rattaid diiselkaubikuga kuhugi vedada, vaid selle saab lihtsalt tehtud kohapeal. Kui aga ratast on kuhugi tarvis viia, siis kasutatakse pigem gaasil liikuvaid sõidukeid.
Nimigi valiti eristuv. Mitte otsene vihje elektrile või rattale, vaid ilus ja kõlalt skandinaavialik, ütles Merisalu.
Samuti eristub ratas selle poolest, et see disainitakse ja toodetakse täielikult Eestis. Kui hiljuti tulid kaks Eesti päritolu firmat Bolt ja Stigo väja oma elektritõukerattaga, mis mitmes riigis juba kasutusel, siis tegelikult valmistatakse see suures osas Hiinas masstoodanguna.
Seevastu Tuul valmib siinsamas Eestis, kohalike inseneride silma all mullu Comodule rajatud Tallinna tehases.
Turul kaks Tuult
Esimesel hooajal ongi plaanis teenust pakkuda Tallinnas ning testida seeläbi nii ratast kui ka renti. “Suuremad plaanid on tehtud mõttega, et me ei piirdu ainult Eestiga,” vihjas Merisalu, kuid täpsematelt plaanidelt veel katet ei tõstnud.
Võimalik, et tulevikus saab ka ratast endale osta või pakutakse näiteks mujal maailmas frantsiisiteenust või müüakse rattaid mõnele teenusepakkujale. “Praegu planeerime tugevalt ainult renti,” kinnitas Merisalu üle.
Üle Tallinna saab olema 400-500 ratast. Tuulel on valmisolek teenindada rattaid ja pakkuda neid rendiks ööpäev läbi, kuid täpsemad reeglid, kuidas neid kasutada, kehtestab linnavalitsus.
Tuule nime all tegutseb Eestis teinegi, meeste kosmeetikaga tegelev firma. “Uisapäisa me seda brändi ei loonud. Tuul oli heas mõttes neutraalne,” rääkis Merisalu.
Tema sõnul lasi ettevõte teha kaubamärkide hinnangu ning kuna kosmeetikafirmaga tegutsetakse täiesti teises valdkonnas, siis suuremaid probleeme ei tohiks tekkida. Pigem lõbus ristturunduse võimalus tulevikus.
Turul võib minna tihedaks
Milliseks renditõukerataste turg sel suvel Tallinnas kujuneb, selgub peagi. Kevadel oli stardihuvilisi koguni kuus, kuid praeguseks on kindlalt teatanud loobumisest eelmise aasta Bolti suurim konkurent Leedu päritolu CityBee.
Nii võib Tuulest kujuneda Bolti peamine konkurent. Küll on aga teada, et turule plaanis siseneda ka veel üks Eesti ja üks välismaist päritolu rendifirma.
Kõiki mune Comodule siiski ühte korvi ei pane. “B2B suunda me ei unusta ära. Tuul on meie esimene projekt, mis suunatud lõpptarbijale. Hooaeg näitab, kui suurt rõhku me rendiärile paneme,” selgitas Merisalu vastates küsimusele, kui oluliseks ärisuunaks rendiratas ettevõttele kujuneb.