Väidetavalt taksoteenust pakkunud autojuhi kaitsja vaidlustas Mupo otsuse kohtus, sest tema hinnangul tegi amet kas ebaseaduslikke jälitustoiminguid või kontrollostu ja kui ebaseaduslikult kogutud tõendid kõrvale jätta, siis pole väärtegu tõendatud.
Harju Maakohus jättis mullu 20. mail kaitsja kaebuse rahuldamata, aga Riigikohus tühistas täna maakohtu otsuse ja lõpetas väärteomenetluse.
Seadus ei võimalda tõhusat järelevalvet
Kriminaalkolleegium märkis, et Mupo kogus järelevalve käigus kõik tõendid takso tellimisega või vahetult selle tulemusel. Sisuliselt tegi Mupoq ametnik kontrolltehingu, mis on Eestis lubatud näiteks alkoholi- ja tubakaseaduse või jäätmeseaduse nõuete täitmise kontrolliks, aga ühistranspordiseadus niisugust võimalust ette ei näe.
Üldjuhul on haldusmenetlus avalik ning ametnik peab järelevalvet alustades end arusaadavalt esitlema ja oma tegevuse eesmärki selgitama. Kontrolltehingud on lubatud ainult siis, kui see on seaduses kirjas ning õigusrikkumist ei saa muul moel tõendada ja kõrvaldada või on see oluliselt raskendatud.
Riigikohus nentis, et praegune ühistranspordiseadus ei võimalda mobiilirakenduses teenust pakkuvaid taksojuhte tõhusalt kontrollida. Olukorra parandamiseks oleks seadusandjal näiteks võimalik anda korrakaitseorganile õigus tutvuda sõidukite andmetega taksojuhtidele mõeldud rakenduses ja lubada kontrolltehingud kliendirakenduse kaudu.