Tena sõnul on Bondora aastaid hoidnud meeskonna suuruse kasvu mõõdukana. “Pole suurt organisatsiooni paisutamist teinud. Oleme fokuseerinud automatiseerimisele. Tuleme olukorrast välja.”
Ta lisas, et Bondora on tugevalt kapitaliseeritud ning olnud kolm aastat kasumis. “Me ei pea reservide kallale minema ja kui peaks, siis peame vastu veel mitu aastat,” kinnitas ta.
Üldist sektorit vaadates ütles Tomberg, et raskeks võib minna neil ettevõtetel, kel on palju võlakirju ning nende tähtaeg kukub näiteks 2020. Kõrgem intress kajastub ettevõtte kasumlikkuses ning kokkuvõttes ka konkurentsivõimes.
Kuu nagu igavik
Tomberg tõi välja, et kuigi tundub, nagu seisak kestab juba igaviku, siis tegelikult on möödunud kõigest üks kuu. Võrreldes eelmise kriisiga on siiski olukorda teine. “Kuna probleem pole tekitatud väikese kildkonna finantsistide poolt, siis on ka poliitiline tahe astuda samme majanduse toetamise suurem. Kindlasti näeme massilist rahatrükki keskpankade poolt. Ma ei imestaks kui kaudselt leitakse finantslahendused, mis sisuliselt vahepeal tekkinud võla ära nullivad,” arvas Tomberg.
Sisuliselt oleme olukorras, kus kõik puhkavad ühel ajal. Ta lisas, et ettevõtete olukord on väga erinev ning paljud ettevõtte ei pea pea palju kärpima ega inimesi koondama. Tomberg tõi näiteks Apple’i, kellel on ainuüksi raha reserve üle 100 miljardi euro. “Ka meie oleme mitu aastat majanduskriisiks ette valmistud. Me ei näinud küll ette, et see tuleb nahkhiire kaudu,” rääkis Tomberg.
Samas osad ettevõtted elasid olukorras, kus kapitaliturud olid väga avatud ja väga palju rahastasid, ka kahjumlikku äri. “Oldi valmis pikaaegseid riske võtma ning iga aasta uuesti rahastama,” jätkas Tomberg. Praegu tekibki olukord, kus tuleb palju ülevõtmisi. “Nopitakse üles väiksemaid ettevõtteid. Kindlasti on maailmas olemas ettevõtteid, kes on huvitatud,” rääkis Tomberg.