E-resident süüdistab Allan Martinsoni juhitud idufirmat varguses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Xolo tegevjuht Allan Martinson.Foto: Xolo

Türgist pärit Eesti e-resident Esen Bulut süüdistab edukat Eesti idufirmat Xolo (endise nimega LeapIN) intellektuaalomandi varguses. Asja uurib politsei, Eesti ettevõtte tegevjuht eitab süüdistusi kategooriliselt.

Buluti süüdistuse kohaselt varastas LeapIN eelmise aasta suvel tema ettevõtte Rimuut OÜ intellektuaalomandi, mis sisaldas kliendibaasi, äriideed ja muud informatsiooni. Xolo kontoris toimus eile läbiotsimine.

E-resident kahtlustab, et ajend varguseks tuli tema ettevõtte majandustulemustest, mille üle oli LeapINil igakülgne ülevaade, kuna ta oli nende klient kaks aastat.

Kliendiks olemise ajal nägi Xolo kõiki Rimuuti ärisaladusi

Eelmise aasta suvel avaldas e-resident Esen Bulut suhtlusvõrgustikus LinkedIn postituse, milles süüdistas e-residentidega tegelevat Eesti idufirma LeapIN tema ettevõtte Rimuut OÜ intellektuaalomandi varguses. Buluti sõnade kohaselt oli ta kaks aastat LeapINi klient ning sellega ajaga sai LeapIN tema ettevõtte kõigist detailidest ülevaate. Süüdistuse avaldamise järgselt otsustas Bulut selle õigusnõustajate soovitusel sotsiaalvõrgustikust eemaldada.

Ühtäkki olevat LeapIN mullu juuni lõpus teatanud, et nad ei saa enam ei Bulutile ega tema ettevõttele teenust osutada. Mõned nädalad hiljem teatas LeapIN ärimudeli ning ettevõtte nime muutmisest. Uue nimega Xolo olevat Buluti sõnul kasutanud Rimuuti ära uue äriidee valideerimiseks.

Bulut pöördus oma süüdistustega e-residentsust arendava ettevõtluse arendamise sihtasutuse, Eesti politsei ning ka Xolo investorite poole.

Xolo tegevjuht Allan Martinson eitab süüdistusi

Asja uurimisse kaasatud politseiga teeb Xolo ettevõtte pressiesindaja kinnitusel täielikku koostööd. Xolo eitab Rimuudi süüdistusi, kuna need on alusetud ega põhine faktidel.

“Xolo äri on olnud ligi viie aasta jooksul sama. Üksikettevõtjad kogu maailmas saavad Xolo kaudu omale juriidilise keha, pangaarve, tarkvaraplatvormi oma äri juhtimiseks ja täis-raamatupidamisteenuse, seal hulgas hoolitseme nende maksude õigeaegse tasumise ja aastaaruannete koostamise eest. 2019. aasta suvel hakkas Xolo pakkuma võimalust lisaks Eesti OÜdele käivitada äri ka seltsingu vormis. See on äriteenuse innovatsioon, mida aitas välja töötada ligi 20 advokaadibürood üle Euroopa. Rimuudi väide, et tegu on nende mudeliga, ei vasta tõele, mudelite erinevus on selge isegi pealiskaudsel analüüsil,” ütles Xolo juhatuse esimees Allan Martinson.

Martinson kinnitas veel sedagi, et Xolo on kindlalt jälginud tema ja Rimuudi vahel kehtinud lepingut, seda ka ärisaladuse hoidmise osas.

“Rimuut teadis väga hästi, millega Xolo tegeles, palus tungivalt end kliendiks võtta ja kasutas meie teenust rõõmuga. Xolo on olnud samas äris aastaid enne Rimuuti. Väide, et me neist inspireerituna oma äri ümber pöörasime, on vastupidine tegelikkusega,” lisas ta.

Prokuratuur alustas kriminaalasja

Prokuratuuri pressinõuniku Liivi Reinholdi kinnitusel on antud kaasuses algatatud kriminaalasi, kuid kuni kohtuliku uurimise alguseni ei saa ühtegi detaili avada.

“Küll aga on tõsi see, et teisipäeval otsis politsei läbi ühe Ülemiste Citys asuva ettevõtte kontoriruumid. Läbiotsimisel koguti tõendeid kriminaalasjas, mis kontrollib usalduse kuritarvitamise ning ärisaladuse avaldamise kahtlust. Selles kriminaalasjas ei ole kedagi kahtlustatavana kinni peetud, samuti ei ole kellelegi kahtlustust esitatud. Et uurimine on pooleli, ei saa asja sisul detailsemalt peatuda,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.