E-residentsuse juht: Dubai ja Eesti e-residentsused ei konkureeri omavahel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
E-residentsuse juht Ott Vatter.Foto: EAS/E-residentsus tiim

Dubai šeik Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum tutvustas sel nädalal uut digitaalset viisi äri tegemiseks Araabia Ühendemiraatides, mis oma olemuselt sarnaneb väga eestlaste loodud e-residentsusele.

Dubai virtuaalse firma litsents võimaldab luua ettevõtte, mida saab hallata digitaalselt ilma riiki külastamata. Analoogselt Eestile saab Dubai lahendusega anda digiallkirju, mis on seaduslikult kehtivad.

E-residentsuse juhi Ott Vatteri sõnul olid nad Dubais loodavast lahendusest varem kuulnud kuna nad olid kohalikku valitsust sel teemal varem nõustanud. Seda, et Dubai ja Eesti lahenduseks hakkaksid üksteisega konkureerima Vatter ei näe.

Eestlased andsid Dubaile e-residentsuse loomise osas nõu

Eesti e-residentsuse juhil Ott Vatteril on väga hea meel näha, et riigid üle kogu maailma loovad Eesti e-residentsuse jälgedes sarnaseid lahendusi, sest eesmärk on neil tema sõnul sama – olla avatumad, julgustada ettevõtlust ning võimaldada ettevõtjatele liikumisvabadust ja keskkonnasäästlikku paberivaba digitaalset asjaajamist.

“Oleme Dubai riigiametnikke programmi arendamise osas eelnevalt ka toetanud ja nõustanud ning väga tore on näha, et see on tänaseks käima saanud. Kui nimi kõrvale jätta, sest Dubai poolt pakutav lahendus ei kanna e-residentsuse nime, siis peamine erinevus on programmi arenguastmes. Kui Dubai alles alustas virtuaalse ettevõtte loomise võimaluse pakkumist, siis e-residentsuse programm tähistab novembri lõpus oma viiendat sünnipäeva,” ütles ta.

Eestlase loodud lahenduse tugevaks küljeks peab ta riiklike e-teenuseid ning eID platvormi. Kahe programmi suurimaks erinevuseks peab ta vaid seda, et Dubail ootab mainekujundus ja usaldusväärsuse tõestamine alles ees, kuid eestlastel on see e-residentsuse puhul juba läbitud etapp.

Dubai lahendus ei muuda e-residentsuse edasist tööd

Seda, et Dubai ja Eesti hakkaksid nüüd e-residentsuse osas konkureerima Vatter ei näe.

“Eesti kuulub Euroopa Liitu ning meie e-residentsus pakub nii geopoliitiliselt, kui majanduslikult väärtust nende riikide kodanikele, kes asuvad samas kultuuriruumis ning kellel on eeskätt huvi laieneda oma ettevõtlusega Euroopa turule. Lisaks näevad e-residentsust atraktiivsena need Euroopa Liidu kodanikud, kes soovivad oma ettevõtlusega tegeleda digitaalselt, sest soovivad enam vabadust ja võimalust teha äri asukohast sõltumatult. E-residentsus ei ole toote pakkumisel keskendunud Araabia Ühendemiraate ümbritsevale piirkonnale ja seal Dubai poolt pakutava lahendusega ei konkureeri,” sõnas Vatter.

Samuti ei näe ta võimalust, et Dubais loodud lahendus mõjutaks kuidagi e-residentsuse edasist käekäiku. Peamiselt seda seetõttu, et e-residentsuse toote- ja äriarenduse ja turunduse plaanid pandi paika e-residentsus 2.0 valges raamatus, mis sai kahe kuu eest valitsuselt heakskiidu.

“Juba täna on meie e-residentidel võimalik registreerida ettevõte Eestis ka Euroopa Majanduspiirkonna panga või finantstehnoloogia ettevõtte arveldusarvega. Lisaks loodame lähiajal pakkuda mitmeid uusi võimalusi, mis aitaksid kaasa e-residentide loodud Eesti ettevõtete väärtuse kasvule, et see omakorda aitaks maksutulu näol kaasa Eesti arengule. Tegeleme ka sellega, et aidata kohalikel ja e-residentide ettevõtetel koostööd teha ning muuta teenuse teekond e-residentidele mugavamaks ja atraktiivsemaks,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.