Eesti sideoperaatorid andsid IT-minister Siemi 5G-plaanile hävitava hinnangu

Endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE).Foto: Erik Peinar/Stenbocki maja

Juuni alguses võttis värskeim IT-minister Raul Siem vastu olulise otsuse, millega riik muutis senist kurssi 5G-sidevõrkude osas. Sellele plaanile andis sideoperaatoreid esindav liit hävitava hinnangu öeldes otse välja, et ministri pakutuga ei saaks Eestis 5G-võrke üldse avadagi

Samuti leiab liidu tegevjuht, et põhjalikult läbi kaalumata otsustega on võimalik tarbijatele soodne turg kiiresti hävitada. Liidule pakub hämmingut seegi, et paljud varasemalt kokkulepitud argumendid ja ka Euroopa Liidu juhised on ootamatult jäetud ministri poolt kõrvale.

ITL soovib uut täismahus avalikku konsultatsiooni

Juuni alguses saatis väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE) avalikule konsultatsioonile esimese 5G-sageduse, s.o 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse, mille kohaselt kuulutatakse konkurss välja neljale sagedusloale varasemalt plaanitud kolme asemel.

Enne ministri allkirja oli riigi seisukoht, et 5G osas peab jagama välja kolm sagedusluba. Nelja loa väljastamist käis riigilt ning ka kolmelt kohtuastmelt nõudmas võlgades olev telekomiettevõte Levikom.

Eesti infotehnoloogia ja kommunikatsiooni liit saatis ministrile eile kirja, milles andis plaanitule laastava hinnangu tõdedes, et paljud kehtiva määruse sätete aluseks olevad argumendid, mida liit on varasemate konsultatsioonide käigus esitanud ja samuti EL juhised on ootamatult jäetud kõrvale. Seetõttu tegi liit minister Siemile ettepaneku algatada ja läbi viia uus täismahus avalik konsultatsioon.

Ettepaneku põhjenduseks toodi välja neli punkti, milles esimese kohaselt saaks ministri poolt pakutud 5G sagedusjaotuse korral välja ehitada üksnes piiratud funktsionaalsusega sidevõrgu, mis ei ole 5G võrk, vaid 4G tehnoloogia väike edasiarendus.

“Mobiilsideturul on tänast tarbijatele soodsat olukorda olnud keeruline saavutada, kuid seda on võimalik põhjalikult läbi kaalumata otsustega kiiresti hävitada. Seepärast peab iga õigusakt või riigi poolt antud valdkonnas tehtav haldusakt tuginema põhjalikul mõju- ja turuanalüüsile ja kaasnevate mõjude hindamisele. Määruse muutmisettepanekus on viidatud, et määruse erakorralise muudatusega soovitakse konkurentsi edendada. Ülaltoodu kinnitab, et kolme loa asemel nelja loa välja andmine kiirkorras ja läbimõtlemata tingimustel ei ole konkurentsi edendav meede,” seisab ITLi kirjas.

ITLi tegevjuht Jüri Jõema tõdeb, et määruse muutmisettepanekus väljapakutud lahendusega ei ole võimalik täita Euroopa Liidu ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt Eesti 5G teekaardis püstitatud eesmärke, kuna välja pakutud sagedusjaotusega ei ole võimalik pakkuda senisest (4G/LTE) tasemest suuremaid andmeside kiiruseid ning andmeedastusmahte.

Jõema hindab ebaselgeks 3,6 GHz sagedusala kasutuse ümberkorraldus (refarming) peale Venemaa poolsete piirangute kadumist. Samuti puudub määruse muudatusettepanekus selgus, millise tehnoloogilise lahenduse kasutuseks 3410-3800 MHz sagedusvahemik välja antakse.

“Konkurentsi saab tagada rakendades läbi mõeldud jaotuspõhimõtteid, mis tuginevad sagedusala spetsiifikat arvestavatel tehnilistel teadmistel. Seeläbi loob riik võimaluse sagedusriba efektiivseks kasutuseks, mis omakorda aitab kaasa võrgu kvaliteedile, katvusele ja toob kaasa soovitud innovatsiooni. Õiguskindlus suurendab investeerimisjulgust ning sellest võidavad otseselt tarbijad,” kirjutas Jõema ministrile saadetud kirjas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.