Hiljuti seadis Postimehes avaldatud arvamuslugu kahtluse alla e-valimiste turvalisuse. Tallinna Tehnikaülikooli küberneetika instituudi juhtivteadur Ago Samoson järeldas ühe magistritöö põhjal, et e-hääletajate hääli saab omavahel vahetada ja audiitoritel pole seda võimalik kontrollida. Valdkonna ekspertide ja ka magistritöö autorite endi hinnangul Samosoni arvamus ei päde: suur osa tema järeldustest on kontekstist välja rebitud või halvimal juhul vale.
Cybernetica teadusdirektori ja teaduste akadeemia küberturvalisuse komisjoni juht Dan Bogdanov ütleb, et Samosoni artikli üks alusväidetest on väär. “Audiitoritele selle asenduse kontrolliks mingit tarkvara pole seni tehtud,” väidab Samoson oma Postimehe arvamusloos. Bogdanovi sõnul on aga magistritöö autorid ise oma teadusartiklis kirjutanud, et 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimistel oli nende soovitatud auditeerimislahendus juba rakendatud.
Teaduste akadeemia uuris alles hiljaaegu e-valimiste turvariske. “Selles analüüsis ei näinud komisjon põhjust internetivalimiste peatamiseks,” viitab Bogdanov 2024. aasta valimiste tehnoloogiate ohtude analüüsile. Toona leidis teaduste akadeemia 25 väikese riskiklassi ohtu ja 6 keskmist. Ühtegi suure ega väga suure riskiklassi ohtu ei leitud. Keskmiste ohtude seas oli näiteks demokraatlike valimiste vastane valeinfokampaania, mis võib kahjustada nende usaldusväärsust ja hääletusviisi (näiteks e-hääletuse) kriitika, mis võib viia sellest loobumiseni.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.