Muutus ei toimu aga üleöö, vaid käibemaksu hakatakse kõikidele kaupadele lisama alles aastaks 2021.
Omniva: e-kaubandust see ei mõjuta
Omniva juhatuse liige Ansi Arumeel ütles et, maksumuudatus ei muuda e-kaubanduse olemust kui sellist ja arvestada tasub, et kõigile kallimatele saadetistele rakendub 20% käibemaks juba ka praegu. “Kuna valdava osa Aasiast tellitava kauba väärtus jääb umbes 1-10 euro piiresse, siis sisuliselt tähendab see kliendile maksimaalselt vaid 1-2-eurost hinnatõusu, mis ostuotust kuigivõrd ei mõjuta,” selgitas Arumeel.
Samuti ei tähenda see postifirma juhi sõnul lisategevusi kliendile. “Kindlasti ei tähenda muudatus seda, et iga paarieurost pakki peab klient deklareerima hakkama,” selgitas Arumeel. “Eesmärk on muuta ostukogemus võimalikult mugavaks. Uue käibemaksusüsteemiga arvestatakse käibemaks kauba hinna sisse enamasti juba välismaises e-poes. Sel juhul muutuks olukord kliendile hoopis mugavamaks, kuna igasugune kliendipoolne käibemaksu deklareerimine Eestis kaoks ära ka kallimate kaupade puhul.”
Arumeele sõnul ei maksa käibemaksumuudatuse mõju e-kaubanduse arengule üle hinnata. “Maksumuudatus ei muuda e-kaubanduse olemust kui sellist, sest kõik muud e-kaubanduse eelised nagu suurem kaubavalik, soodsam hind ning mugav kättesaamine, jäävad ju alles,” märkis Arumeel. “Rahvusvahelise e-kaubanduse hinnaeelis ei tule mitte maksuerisusest, vaid pigem jaekaubanduse kulude ja vahendajate puudumisest.”
Ettevõtetel peaks olema lihtsam Euroopas e-kaubandusega tegeleda
Käibemaksu muudatuste eesmärk on EL-i eesistujariigi ehk Eesti ametnike sõnul lihtsustada käibemaksu tasumist ettevõtete piiriüleste e-teenuste pakkumisel alates 2019. aastast ja alates 2021. aastast ka piiriüleste kaupade müügil.