“Ma tean, et on palju hirme selle pärast, mida kasutajad võivad või ei või teha. Nüüd on meil selge garantii sõnavabadusele, õpetamisele ja veebi loomingulisusele,” ütles Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip hääletuse järel.
“Sünge päev internetivabadusele”
Reformivastase liikumise keskus oli Saksamaa, kus seda juhtis Piraadipartei eurosaadik Julia Reda, kes tõi välja uute reeglite kaks punkti, mis kujunesid vaidluse keskmeks.
Reda ütles, et hääletus “on sünge päev internetivabadusele”, ja kirus parlamendisaadikuid, kes keeldusid napi enamusega muudatuste teksti enne viimast hääletust muutmast.
Uute reeglite suurimaks tüliõunaks on Artikkel 13 millega nõutakse, et Google’ile kuuluv Youtube ja muud platvormid nagu Facebook ja Soundcloud eemaldaks automaatsete filtrite abil autoriõigusi rikkuva sisu. Vastasel juhul ootaks neid kopsakas trahv.
Reda ja tema toetajad hoiatasid, et Artikkel 13 nõuab platvormidelt filtreid, mis kustutaksid automaatselt ja tihti ekslikult veebist sisu. Reformi toetajad, nende seas Euroopa Parlamendi liige Axel Voss, on aga teatanud, et selliseid filtreid otseselt ei nõuta, ehkki nad ei ole seletanud, kuidas firmad ilma nendeta reegleid jõustaksid.
Teine suur vaidluspunkt on “autoriõigusega kaasnevad õigused”, mille alusel peavad veebiplatvormid maksma meediale tasu uudislugude eest, millele platvorm lingib ja millest ta katkendi avaldab.