E-valimised ei ole loto, toimingud on avalikud
Nõunik tõi Geeniusele antud kommentaaris välja, et kõik huvilised saavad e-valimisi jälgida, e-valimiste toimingud on avalikud, kõik saavad valimisõhtul olla nii e-häälte avamise juures kui ka järgmisel päeval terviklikkuse kontrolli juures. Just seda võimalust kasutasid lõppenud valimiste puhul ka EKRE esindajad, kes olid protseduure jälgimas.
Kirsberg tõi välja, et e-hääletamise jälgimise ja vaatlemise protseduurid ongi mõnevõrra keerulisemalt jälgitavad kui jaoskonnas vaatlemine, kuid selle tarbeks on alates 2005. aastast iga valimise eel korraldatud e-hääletamise vaatlejate koolitus, kus selgitatakse osalistele kõiki üksikasju ja tehnilisi detaile.
“Riigi valimisteenistus kutsub asjast huvitatuid osalema e-hääletamise vaatlejate koolitustel. Vaatlejad saavad kõiki olulisi protseduure jälgida ning osaleda hääletamistulemuste kindlaks tegemisel nii valimispäeva õhtul kui ka teist korda esmaspäeval. Euroopa Parlamendi valimiste eelne e-hääletamise vaatlejate koolitus algab 22. aprillil kell 15, huvilistel palume anda oma soovist teada riigi valimisteenistusele,” lisas nõunik.
Lisas kinnitas Kirsberg, et e-hääletamine ei ole loto, vaid otsast lõpuni kontrollitav süsteem.
“Häälte töötlemise ja kokkulugemise korrektsus on matemaatiliselt kontrollitav, ja seda audiitorid ka teevad,” ütles ta.
Kuidas e-häälte ülelugemine käib, seda võib lugeda siit.
Martin Helme jäi Geeniuse toimetuse jaoks artikli ilmumise hetkeks tabamatuks. Avaldame Helme kommentaari esimesel võimalusel.