Geeniuse kunstiprojekt: Neli Eesti kunstnikku joonistasid iPad Pro peal pildid ja räägivad, kui hea töövahend see on

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
kyylik2_copy.png

Kui Apple iPad Pro välja tõi, oli selle üheks peamiseks sihtgrupiks kunstnikud ja disainerid. Apple väitis, et iPadi suur terav ekraan, võimas protsessor ning väga täpne ja kiire reageerimisega puutepliiats on justkui joonistamiseks loodud. Me panime selle väite proovile.

Andsime jaanuaris-veebruaris Euronicsi abiga iPad Pro koos pliiatsiga proovida neljale Eesti kunstnikule,palusime neil igaühel joonistada selle peal mõned pildid ning hiljem kommenteerida, kuidas neile meeldis ja kas Apple'i nende hinnangul vastavad tõele.

Projektis osalesid Tiiu Kitsik, Ats Nukki, Kätlin Kaljuvee ja Kaspar Kannelmäening tulemused on nüüd teie ees.

Tiiu Kitsik

Tavaliselt olen ma pigem akrüüli ja pintsi kasutaja, vahel harva võtan ka digilaua välja. iPad Prod on tunduvalt mõnusam kasutada kui digilauda, kuna pliiats ei ole viitega ja toiming kuvab end samal pinnal, millel teda teostatakse, mitte nagu digilaua puhul, kus lauale tõmmatud joon kuvab end ekraanil.

Mulle tundub, et iPad Pro on hea töövahend, mis muudab töö mängulisemaks, kui seda oma töösse integreerida. Eriti asjalik võiks olla see neile, kes kliendi või koostööpartneriga kontori laua taga kokku ei saa ja kellele meeldib asju jutu kõrvale visualiseerida. Usun, et see on hea sõber sketšide ja koomiksite joonistajatele.

Oma kaalu ja mõõtmete tõttu ei ole sellega väga mugav käe otsas töötada, pigem tahaks ikka lauale või põlvedele toetada, kuid kui need vabalt võtta, on ta ikka vahva mänguline töövahend kui ka lelu.

Kyylikul on kombeks ahastada ja mul on kombeks kannatamatu kiirusega need visuaalselt salvestada, niisiis mu märkmikud ongi täis kriitseldatud erinevaid ahastavaid kyylikuid. iPadi puhul oli see hea asi, et saab väga kiirelt tekkinud idee salvestada, jagamiskõlbulikuks teha ja kohe ka jagada.

Kuna Kyylik ahastab tihtipeale väga aktuaalsete teemade peale, nagu näiteks ilm, siis on alati oluline, et idee saaks kiirelt teostatud ja tarbijaskonnale edastatud, ses mõttes on iPad minusuguse kunstniku jaoks ikka väga hea töövahend.

Ats Nukki

Algne eelarvamus, et tegemist on lihtsalt kalli mänguasjaga, muutus kohe, kui olin pliiatsit käes hoidnud ja proovinud sellega ka esimesed kriipsud teha. iPadi joonistamisvahendeid katsetades selgus kohese, et ainuke tööriist, mis sarnanes minu praeguse töövahendiga, oli virtuaalne pliiats. Vahend, mis sarnanes oma reaalsele analoogile – harilikule pliiatsile.

Kasutussõbralikkuse aspektist vaadatuna on minu hinne kaldumas positiivsema poole. Võrdlen iPad Pro-d Wacomi Intous Pro M-iga, sest hetkel on see töövahend, mida kasutan joonistuste tegemiseks.Kahjuks on iPad Pro-l ka miinuseid või vähemalt küsitavusi, mida kahjuks katsetada ei saanud: kuidas ta töötab koos Photoshopiga ja kas selline võimalus on üldse olemas? Kui suurt faili on võimalik töödelda ja manipuleerida?

Esmamulje on positiivne, kuid poest iPad Pro-d ostma kohe ei läheks, sest näen seda siiski eseme või töövahendina, mis täidab minu sketchbooki ehk eskiisiraamatu rolli, kuna kasutusvõimalused on mõnest aspektist piiratud. Sellel saaksin teha projekti, eskiisi või joonistuse, millega tegeleksin edasi oma lauaarvutis.

Kätlin Kaljuvee

Kasutan pliiatsit küll oma Samsung Note telefonis, kuid mitte igapäevaselt, kuna kuidagi võõras on minu Note pliiats ja aeglase reaktsiooniga.iPadi pliiats meeldis mulle rohkem. Kuigi minu tavapärast tehnikat, milleks on isograaf ja tint, see ei asenda.

iPadi ekraani pind on selleks natuke liiga libe ja pliiatsi puutetundlikkus detailis ning täpsus jääb vajaka. Küll aga avastasin iPadis ülimõnusa vahendi, millega vabakäejoonistusi ja visandeid teha. Sobib pigem selliseks kiireks visandamiseks.

Väga meeldis ja sobis grafiidipliiatsi funktsioon. Ka erinevate käikude kustutamise võimalused ja pliiatsijoone paksusega mängimise võimalused. See tekitas küll tunde, et milleks paber ja pliiats, kui nii mõnus puhas töövahend olemas ja sealjuures ka ökonoomne: ei kulu hunnikute viisi pabereid.

Jah ja tõesti hakkasin mõtlema sellise töövahendi soetamise peale, lihtsustaks paljut ja ilmselt tooks ka uusi nüansse minu tavapärasesse tehnikasse. Prooviks tegin kaks tööd, ühe grafiidipliiatsiga ja teise tuššipliiatsiga.

Kaspar Kannelmäe

Kuna ma joonistan igapäevaselt markeritega paberile ja nõelaga nahale, siis esialgu oli iPad Pro peale joonistamine võõras. Pind oli minu jaoks liiga libe. Aga kui ma pool oma lehest valmis olin saanud, hakkasid tööriistad juba loogilisemaks muutuma ning ma harjusin ja pliiatsi ja läikiva ekraaniga ka ära.

Pöördumatult see mu elu ei muudaks, küll aga oleks mugav seda võtta näiteks reisile kaasa pinali ja paberiploki asemel. Eriti, kui mul puuduks printimisvõimalus.

Minu pilt sündis puhtalt sellepärast, et ei olnud ammu teinud sellist kompositsiooni ja mõtlesin, et oleks hea katsetada erinevaid tehnikaid ja joonepaksusi ja vaadata, kuidas üldmuljet lõpuks ühtlustada.Tööprotsess ise oli lõpuks väga mugav.

Kuna ma olen Procreate'iga varem juba oma iPad Mini retina peal juba toimetanud, siis funktsionaalsuse poolest miskit puudu ei jäänud. Väga üllatunud olin, kui mugav oli seal dotwork'i teha. Hiljuti oli just lisatud mingi uus brush, millega sai väga hea täpitamise mulje jätta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.