Uudis

Google tegi Eesti inimeste asukohaandmete töö ära juba enne statistikaametit

Foto: shutterstock

Täiendus: Nüüd on esialgsed andmed inimeste liikuvuse kohta avaldanud ka statistikaamet.

Google koostas mobiiltelefonide asukohaandmete põhjal ülevaate, kus on võrreldud inimeste liikumist enne koroonaviiruse pandeemiat ning pandeemia ajal.

Üleüldiselt on Google’i andmetele tuginedes kaupluste, restoranide, muuseumide ning muude vaba aja veetmise kohtade külastatavus Eestis langenud 60%. Vähenenud on ka toidupoodide, ühistranspordi ja kontorihoonete külastatavus.

Google’i andmeil püsivad eestlased kodudes

Analoogset mobiiltelefonide asukohaandmetele tuginevat statistikat teeb parasjagu statistikaamet koos sideoperaatoritega. Kui Eestis käib veel detailne arutelu, kuidas täpsemalt statistikat koostada, siis Google tegi selle eestlaste eest juba ära.

Google’i raportis on mobiiltelefonide asukohaandmeid võrreldud perioodiga 3. jaanuarist kuni 6. veebruarini. Värskeimad andmed on vaid neli-viis päeva vanad.

Raporti kohaselt on ühistranspordi kasutus Eestis vähenenud 51%, kontorite külastatavus 32% ning toidupoodide ja apteekide külastatavus 28%. Tõusuteel on vaid parkide (+4%) ja magalate (+10%) külastatavus.

Google’i sõnul on kõik andmed anonüümsed ning kui mõne konkreetse asukoha kohta on andmepunkte ehk konkreetseid mobiiltelefone vaid mõni üksik, siis neid raportisse ei arvestata kuna sellised andmed ei pruugi inimeste anonüümsust tagada.

Lisaks üldisele Eesti statistikale on raportis võrreldud ka igat maakonda eraldi, kust nähtub, et koroonaviirusest enim räsitud Saare maakonnas on kaupluste, restoranide, muuseumide ning muude vaba aja veetmise kohtade külastatavus langenud lausa 80%, samuti kasutatakse ka ühistranspori 80% vähem.

Kontorite ja muude töökohtade külastatavus on Saare maakonnas langenud 57% ning toidupoodide ja apteekide oma 40%.

Võrdluseks saab tuua statistiliselt järgmise kolde ehk Harjumaa, kus kauplusi ja restorane külastatakse 61% vähem, toidupoode ja apteeke 29% vähem, ühistransporti 57% vähem ja kontoreid 34% vähem.

Tervet raportit saad vaadata siit.

Võrreldes Eestit lähinaabritega selgub, et soomlased ja rootslased on viimastel nädalatel märgatavalt rohkem külastanud parke, randu, koeraparke ja muid avalikke kohti. Lätlased ja leedukad käivad neis kohtades tavapärasega võrreldes vähem.

AsukohtEestiLätiLeeduSoomeRootsi
Kauplused ja restoranid-60%-50%-72%-52%-24%
Toidupoed ja apteegid-28%-22%-38%-21%-10%
Pargid+4%-18%-28%+48%+43%
Ühistransport-51%-48%-63%-59%-36%
Kontorihooned-32%-25%-33%-25%-18%
Magalad+10%+7%+11%+9%+5%

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.