Guardtime hakkab Eesti patsientide andmete terviklikkust valvama

patsiendiportaal.jpg
Kuvatõmmis patsiendiportaalist.

E-tervise sihtasutus hakkab patsientide andmete terviklikkust valvama tehnoloogiafirma Guardtime abiga, koostöö peaks vilja kandma selle aasta jooksul.

Kõik Eesti tervishoiuteenused peavad patsientide andmeid edastama tervise infosüsteemi, midaE-tervise sihtasutus haldab. Seal olevaid andmeid saavad näiteks inimesed ise enda kohta vaadata läbi patsiendiportaali.

Patsiendiandmeid hakkab valvama Guardtime’i tehnoloogia KSI blockchain, mis salvestab põhimõtteliselt iga seisu andmetest. Kui andmeid muudetakse või isegi vaadetakse, kajastub see blockchainis.

Bitcoinist tuttav tehnoloogia põhineb detsentraliseerimisel ja krüptograafilisel allkirjastamisel. Andmetest tehakse keerulise matemaatika põhjal lühike allkiri ja selle põhjal on võimalik hiljem kontrollida, kas allkiri klapib või on algandmeid muudetud. Kõik allkirjad muudetakse üksteisega kokku, nii et tekib katkematu ahel.

Guardtime’i asepresidendi Martin Ruubeli sõnul on firma Eesti riigiga juba pikalt koostööd teinud. "Koostöö Eesti riigiga tehnoloogia testimise osas algas tegelikult juba 2008, kui KSI blockchain tööle hakkas, esimene reaalne leping sõlmiti riigi infosüsteemi ametiga 2012 ja 2015 lõpus lihtsalt uuendati ja täpsustati tingimusi,” selgitas Ruubel.

E-tervise sihtasutuse andmete puhul on Guardtime’i tehnoloogiat kasutatud juba paar aastat logifailide tervikluse tagamise juures.

Nüüd hakkab Guardtime valvama selle üle, et E-tervise SA Oracle'i andmebaasis olevaid patsiendiandmed säiliks terviklikult. Ruubeli sõnul peaks koostöö tulemuseni jõudma sel aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.