Häirekeskus testis uut satelliitidel põhinevat ohuteavituse süsteemi

Häirekeskus testis uusi lahendusi.Foto: häirekeskus

14–17 oktoobril testis häirekeskus koostöös Euroopa Liidu kosmoseprogrammi agentuuri, Prantsusmaa riikliku kosmoseuuringute keskuse (CNES) ning siseministeeriumiga Galileo satelliitidel toimivat ohuteavituse süsteemi. Tegemist on Euroopa Komisjoni rahastatud projektiga, et luua täiendav ohuteavituse kanal, mida liikmesriigid saavad kasutama hakata praeguste plaanide kohaselt järgmisel aastal.

Häirekeskuse kriisijuhi Janek Muraka sõnul on Galileo satelliidi teenuse suureks plussiks see, et lahendus toimib ka siis, kui näiteks mobiilside enam ei tööta.

Selleks, et süsteem oleks võimalikult tõhus, saavad liikmesriigid enne kasutuselevõttu seda testida ja tagasisidet anda. Eesti on Rumeenia järel teine riik Euroopa Liidus, kes selliseid teste läbi viis. Testide eesmärk oli tuvastada võimalikud tehnilised probleemid teavituse edastamisel ning hinnata, kui kiiresti ja täpselt sõnumid liiguvad.

Läbiviidud katsetused on pakkunud olulist infot, mida kasutatakse süsteemi edasisel arendamisel. Esimene edukas ohuteavituse edastus Eestis toimus 14. oktoobril.

Testimisperioodi jooksul viidi läbi kümneid katseid erinevates Eesti paikades, sealhulgas merealadel Hiiumaa ja mandri vahel ning Tallinna lahes, kus laevaliiklus võib hooajaliselt olla tihe.

“Üheks positiivseks avastuseks oli, et ohuteavitus toimib hästi ka merealadel, mis on oluline Eesti kui mereriigi jaoks. Ühtlasi on süsteem ülimalt täpne. Inimene saab teavituse kohe kui siseneb ohualasse. Samuti katsetati süsteemi toimimist Vene piiri lähistel ja erineva asustustihedusega piirkondades,” lisas Murakas.

Galileo ohuteavituse süsteem on arendamisel olev teenus, mis saadab hoiatusteateid piirkondadesse, mida ähvardavad loodus- või inimtegevusest tingitud ohud.

Satelliidid edastavad nutitelefonidele ja -seadmetele teavet ohuolukorra kohta, sealhulgas olukorra tõsidusaste, algus- ja kestusaeg ning juhised, mida järgida. Kui teenus ametlikult käivitatakse, on selle kasutamine Euroopa Liidu liikmesriikidele tasuta.

Eestis hakkab Galileo süsteemi kaudu ohuteavitusi välja saatma häirekeskus. Ohuteavituse saatmisel käivitub alati ka info ja käitumisjuhiste jagamine riigiinfo telefonilt 1247.

Galileo jõudis esimesele telefonile 2016. aastal ning on praeguseks enamikul telefonidel, mis on viimase viie aasta jooksul välja tulnud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.