Eesti on kiire interneti levikult Euroopas eelviimasel kohal, meist tagapool on vaid Belgia. Netikiiruse tragöödia juures on kõige kurvem see, et me oleme lasknud kehtestada narratiivi, et kiirem nett pole vajalik ega mõistlik. See on telekomidele ja võib-olla ka riigile eriti mugav: avalikkus muutusi ei nõua ja saab vana asja eest ilma eriliste kulutusteta kogu aeg kõrgemat hinda küsida. Paljud inimesed töötavad ja õpivad kodust. Meelelahutus on kolimas striimitavaks. Telepildi norm on 4K, tulevikus ehk 8K. Võib-olla tuleb kunagi isegi metaversum? Kiirem ja soodsam internet on hädavajalik.
Kas see ongi AI?
Novembris jõudis avalikkuse ette tehisintellektil põhinev juturobot ChatGPT ja paljud meist said esimest korda aru, kui targaks me oleme arvutid suutnud teha. ChatGPT käest saab küsida mida iganes, faktiteadmistest luuletuste ja isegi programmeerimiskoodini ning ta vastab hämmastavalt hästi. Igaüks saab ise proovida: chat.openai.com.
Odav muusikamängija
Juba mitmendat korda ehitan endale arvuti, mille ainus ülesanne on striimida Spotifyst muusikat kõlaritesse, ja ma pole veel paremat ning odavamat lahendust leidnud, kui Raspberry Pi ja sellel jooksev Moode Audio või Volumio tarkvara. Pi külge saab panna näiteks USB-helipulga või lisakaardi, mis toimib DACi või võimendina ja tulemuseks on hääletu, väike ning kuulikindlalt toimiv muusikamängija.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.
See lugu ilmus ajakirjas Digi nr 213, jaanuar 2023
Kõik selle ajakirja lood