Uudis

Hoolimata häiretest mobiil-ID töös väitis Tele2 mitmeid päevi, et probleeme pole neil esinenud

Mobiil-ID koodi küsimine telefonis.Foto: Geenius Meedia

Hoolimata häiretest mobiil-ID töös väitis Tele2 mitmeid päevi, et probleeme pole neil esinenud

Vabariigi aastapäeval ja sellele eelnenud päeval esines Tele2 võrgus mobiil-ID töös häireid. Hoolimata reaalsest häirest mobiil-ID töös väitis Tele2 esialgu veendunult, et ühtegi probleemi pole mobiil-ID töös nende võrgus mainitud päevadel esinenud.

Häirete esinemist tunnistas operaator alles eelmise nädala lõpul. Häireid mobiil-ID töös märkasid sertifitseerimis- ja ajatempliteenuse pakkuja SK ID Solutions ning riigi infosüsteemi amet.

Tele2 tunnistas häiret vaid 24. veebruari öösel

Tele2 kliendid, kes soovisid 23. ja 24. veebruaril logida e-teenustesse mobiil-ID vahendusel sisse kogesid probleemi, mille tagajärjel pidid nad mobiil-ID PINide küsimise sõnumeid tavapärasest märgatavalt pikemalt ootama. Probleemi otsa sattusid ka Geeniuse toimetuse töötajad, kes märkasid esimesi tõrkeid 23. veebruari õhtupoolikul.

Mobiil-ID teenuse eest vastutava SK ID Solutions AS juhi Kalev Pihli sõnul olid häired põhjustatud Mobile Signature Service Providerist (MSSP) ehk konkreetsest sideoperaatorist. Pihli sõnul tähendab MSSP häire seda, et operaatori ja kliendi vahelises sõnumivahetuses on probleeme.

“Seekord siis ei liikunud sõnumid Tele2 suunal ja me peame enda poolelt ütlema, et me ei tea, mis sõnumite liikumises katki oli,” lisas Pihl. Häired olid kõrvaldatud vabariigi aastapäeva lõunaks.

Kuigi Geeniuse toimetus oli omal käel kogenud häirete esinemist ning nende toimumist kinnitas ka SK, siis väitis Tele2 esindav kommunikatsioonibüroo töötaja kuni eelmise nädala reedeni, et mobiil-ID töös ei ole ühtegi häiret esinenud.

Reede õhtul väitis Tele2 esindaja, et häired esinesid 24. veebruari öösel ning probleemi allikas oli kõrvalistel põhjustel tekkinud süsteemi ülekoormus, mille tõttu langes õnnestunud sõnumite arv 15-25% võrra. Seda, et häire oleks esinenud ka 23. veebruaril ei ole Tele2 tänaseni tuvastanud.

Mobiil-ID töö eest vastutab küll SK, kuid neil on selleks sõlmitud leping politsei- ja piirivalveametiga (PPA), kes sarnaselt Tele2 väitis veel eile, et mainitud kuupäevadel ei esinenud mobiil-ID töös üldiseid probleeme. PPA kommunikatsioonibüroo struktuuriüksuse peaspetsialist Kristjan Lukk jättis vastamata küsimusele, kas PPA monitoorib MSSP tööd ning kas sideoperaatorid peavad MSSP häiretest PPA-d teavitama.

Küberturvalisuse seadusest tulenevalt ei pidanud SK häirest informeerima riigi infosüsteemi ametit. Pihl jättis vastamata küsimusele, kas häired MSSP töös on tavapärased või haruldased ning kui tihti neid Tele2 või teiste operaatori juures esineb.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.