Huvitav võimalus: RIA kutsub eestlasi tehisintellektile oma emakeelt õpetama

RIA kutsub kõiki kõnet annetama.Foto: Shutterstock

Seni oleme saanud erinevat kõnetehnoloogiat kasutada põhiliselt inglise keeles, kuid riigi infosüsteemi ameti (RIA) sõnul ei ole enam kaugel aeg, kui me saame pöörduda oma telefoni, nutikella või auto poole emakeeles. Selleks tuleb aga tehisintellektile enne eesti keel selgeks õpetada.

“Anneta kõnet” projekt kutsub eesti keelt kõnelevaid inimesi enda juttu teadusele annetama, et panustada eesti keele säilimisse ning kõnetehnoloogia lahenduste kiiremasse jõudmisesse meie igapäevaellu.

RIA masinõppe- ja keeletehnoloogia osakonna juhi Kaupo Laagrikülli sõnul on oluline meeles pidada, et eesti keele rääkijaid on maailmas vaid veidi üle miljoni ning kõik saavad meie emakeele säilimisele kaasa aidata. “Just seetõttu on oluline arendada edasi eestikeelse kõnetehnoloogia lahendusi, et me saaksime oma nutiseadmetega tulevikus inglise keele asemele just eesti keeles suhelda,” lisas ta. 

Möödunud aasta septembris alanud kõnekogumisprojekti kaudu on seni kogutud 88 tunni jagu ehk ligi 1200 erinevat kõneannetust. Annetuste keskmine pikkus on ligikaudu 5 minutit ning kõige aktiivsemad annetajad on olnud 25–34-aastased.

Enda kõnet saab annetada aprilli lõpuni nii arvutis, nutitelefonis kui ka tahvelarvutis ja selleks tuleb minna veebiaadressile https://annetakõnet.ee/, valida sealt endale huvitav teema ning asuda rääkima.

Oma kõnet oodatakse annetama nii eesti keelt emakeelena, eesti keelt võõrkeelena kui ka erinevaid eesti murdekeeli kõnelevad inimesed. Mida rohkem kõnematerjali koguneb, seda rohkem kasu sellest RIA sõnul on.

Kõnetuvastuse lahendusi kasutatakse juba väga erinevates valdkondades. Näiteks Põhja-Eesti regionaalhaigla radioloogia osakonnas uuringuaruannete koostamiseks, riigikogus ja kohtutes istungite stenogrammi tegemiseks ning meediamonitooringufirmades, et kirjutada üles raadio- ja telesaadetes kõneldu. Kõnetuvastus on oluline abivahend ka vaegkuuljatele.

Annetatud kõnematerjal transkribeeritakse ehk viiakse tekstilisele kujule. Kogutud kõnematerjale ja sellele vastavad tekstilisi materjale saavad kõik vaadata veebiaadressil https://avaandmed.eesti.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.