Intervjuu: uurisime lähemalt, millega Eesti idufirma SpectX tegeleb ja kellele see on mõeldud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
SpectX kaasasutaja Renee Trisberg

Eelmisel nädalal tegi oma plaanid avalikuks Eesti idufirma SpectX meeskond, kes on paar aastat uut toodet ehitanud. Et täpsemalt selgeks teha, mida nad teevad ja kellele see mõeldud on, tabasime Latitude59 konverentsil firma kaasasutaja Renee Trisbergi.

Tulite äsja oma plaanidega välja, aga kaua te SpectXi teinud juba olete?

Me hakkasime tegelikult sellega pihta 2015. aasta jaanuari lõpust, nii et ligi kaks ja pool aastat.

On see teenus, platvorm või toode?

Me oleme teinud tarkvaralise tööriista, mis võimaldab analüüsida väga erinevaid, peamiselt suuremahulisi masin-genereeritud andmeid. Need võivad olla näiteks teenuste logid või sensorite ja IoT seadmete loodud andmed. Ja seda saab klient kasutada nii oma keskkonnas kui ka pilves.

Võtame näiteks logifailid, mis on väga levinud näide. Meie suurim vahe konkurentidega, kes pakuvad logidest otsimise või logianalüütika vahendeid, on pisut tehniline, aga oluline. Meie ei eelda, et klient peaks logid importima või konverteerima mingisse tootjapõhisesse formaati. Kohe, kui andmed tekivad, on need reaalajaliselt keerulistes analüüsides kasutatavad. See on suurim erinevus alternatiivsete lahendustega.

Kas see tähendab, et säästate lihtsalt ühe importimise?

Kõige tähtsam asi selle juures on operatiivsus: igal ajahetkel, kui andmed on kuskil olemas, saab neid analüüsida. Kohe kui tekib vajadus, et andmetest on vaja midagi teada saada, siis saab nullettevalmistusega resultaadi kätte. Jutt käib üksikutest minutitest.

Teistes lahendustes, kus tuleb importida, peab ette välja mõtlema selle, millised andmed on olulised analüüsi jaoks ja millised mitte.

Küberturvalisuses, mis on üks väga suur valdkond meie toote jaoks, on seoses sellega üks paradoks. Kui ettevõte hakkab otsustama, millised süsteemid ja logid on kõige tähtsamad ja millised vähem, siis juhtub tõenäoliselt nii, et need tähtsad süsteemid on ka paremini turvatud. Nende süsteemide logid imporditakse kuhugi tsentraalsesse süsteemi, et neil silm peal hoida. Ja nii on intsidendi tõenäosus neis süsteemides väiksem. Aga kui ettevõte häkitakse ära ja tullakse sisse vähemtähtsa süsteemi või rakenduse kaudu, siis sa oled “pime”, sa ei saagi teada, mis juhtus, või on vaja palju aeglast käsitööd.

Te aitate riski maandada, et ettevõte ei pea ennetavalt pimesi arvama, millel täpselt silm peal hoida?

Nii on.

Mainisid küberturvalisust. Kas see ongi SpectXi peamine tegevusala?

Kaks ja pool aastat tagasi oli meie eesmärk ehitada tööriist just küberturvalisuse valdkonda. Tuli välja, et see on oluliselt universaalsem. Meie veebisaidis on näha üks paariminutiline demovideo, kus ma analüüsin viimase sajandi ilmainfot originaalandmetelt, mis on puhaste tekstifailide kujul võrdluses Google’i BigQueryga. Seega on skoop läinud andmeturbest palju laiemaks.

Kui ilmaandmete analüüs on äärmuslik näide, siis palju näeme kasu selles, et ettevõtted võtavad oma süsteemide logid kasutusele selleks, et saada sealt vastuseid ärilistele küsimustele. Kuidas rakendusest uue versiooni tegemine mõjutab klientide käitumist? Kas nas tulevad rohkem tagasi või kaovad mingil sammul?

Seda saab juba praegu teha, aga selleks peab enne välja mõtlema küsimuse, looma tehnilisele lahenduse, tegema ekspordi-impordi kesksesse andmebaasi ja siis saame nende asjade põhjal küsimustele vastata. Kui midagi jäi sinna lisamata, siis läheb vastuse saamine kohe keerulisemaks.

Oluline on ka see, et iga andmete transformatsioon ühelt kujul teisele vähendab andmete resolutsiooni. See kaotab ära mingeid detaile. SpectX töötab alati originaalandmete peal ja kogu detailirohkus on kättesaadav.

Millised teie piirid on ehk kui palju andmeid SpectXiga analüüsida saab?

Meil pole mahupiirangut ja see on samuti väga tähtis aspekt. Tavaliselt on logifailide import või analüüs mingi mahupiiranguga või on nende maht seotud hinnaga – mida rohkem andmeid on, seda kallimaks läheb. Ja siit tulebki ettevõtte jaoks valikukoht, et analüüsiks peab tegema mingi valiku, mis andmed sinna võtta, kuna eelarve seab oma piirid. Siit tuleb risk, et nad teevad vale valiku, kuna nad ei tea ette, milliste andmete analüüs lõpuks oluline on. Meiega seda riski pole.

Mis süsteeme toetate?

Kus andmeid täna hoitakse? Üks grupp on pilveteenuse pakkujad, kellest me toetame kolme suurimat: Amazoni, Google’it, Microsofti.

Kui andmed on privaatsetes serverites, siis eriti kiireteks puhkudeks on lausa üle võrgu võimalik kasutada SSH protokolli. Aga meil on ka võimalus panna meie toode oma privaatserverisse. Samuti saab ka otse internetist tõmmata andmeid. See on näiteks abiks selleks, kui tahad kokku panna mitu erinevat andmekogu.

Kuidas see asi juriidiliselt korraldatud on?

Andmete töötluse maailmas toimub praegu väga palju, on palju uusi startup‘e ja ka suurfirmad töötavad uute lahenduste kallal. Aga neist väga paljud lõikavad oma võimalused ära sellega, et paluvad kliendil saata oma andmed nende juurde pilve. See pole mõeldav kohe tervete valdkondade jaoks nagu finantssektor, avalik sektor, kaitsevaldkond ja nii edasi. Seal ei soovita või juriidiliselt ei tohi andmeid nii pilve saata.

SpectXiga analüüsid andmeid seal, kus need asuvad, need ei pea grammigi liikuma.

Te tulete tootega sügisel välja, aga juba on teil kliendid olemas?

Jah, tegelikult oleme me eelmise aasta lõpust suletud beetas ja meil on kliente nii Eestist kui ka rahvusvaheliselt, kes tegutsevad finantssektoris, avalikus sektoris ja tehnoloogiasektoris. SpectXi avalik versioon, mida kõik huvilised saavad proovida, tuleb sel sügisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.