Investeerimiskelmused on jõudnud ka populaarsesse tutvumisrakendusse

Kelmid on uueks sihtrühmaks võtnud suhteotsijad.Foto: Depositphotos

Hiljuti on investeerimiskelmused jõudnud lisaks senistele kanalitele ka populaarsetesse tutvumisrakendustesse, näiteks Eestis levinud Tinderisse.

Kelmid loovad endale võõraid pilte kasutades atraktiivseid Tinderi profiile, kirjeldab musterjuhtumeid Luminori pettuste tõkestamise spetsialist Veiko Kiik. Enamasti lähenetakse ohvrile võõrkeeles, kuid esineb ka juhtumeid, kus kurjategijad kasutavad eesti keeles suhtlemiseks tõlkerakenduste abi.

Kiige sõnul ei ole vahel võimalik kelme kohe tuvastadagi, kuna tihti vesteldakse ohvriga nädalaid või kuid, enne kui raha kasvatamine või investeerimine üldse jutuks tuleb. Pettur jätab ohvrile mulje, et ta soovib ohvri rahalist jõukust kasvatada ning näitab pealtnäha ehtsaid tõendeid selle kohta, kui palju ta ise on samu meetodeid kasutades raha teeninud.

Seejärel suunatakse ohver veebilehele, mis on pealtnäha identne mõne populaarse investeerimisplatvormiga. Probleemid algavad siis, kui ohver soovib oma raha sellelt nii-öelda platvormilt välja võtta.

Raha investeerides peaks inimene tegema iseseisva ja põhjaliku riskianalüüsi, kuid nende juhtumite puhul on kelm selle ohvri eest ära teinud. “Lubatakse kõrget, kiiret, riskivaba ja garanteeritud tootlust, mis algab alates kahekohalisest numbrist,” ütleb Kiik.

Raha üritatakse kätte saada nii palju kui võimalik ja enne kui petuskeemist aru saadakse, võivad kahjud ulatuda tihtipeale nelja- ja viiekohaliste summadeni

Luminori pettuste tõkestamise spetsialisti sõnul võiks kelmi tuvastamisel olla esimeseks tulipunaseks lipuks juba ainuüksi see, kui keegi pakub romantilise või sõbrasuhete loomise eesmärgil loodud rakenduses investeerimisnõu.

“Tasub teada, et kui ohver on raha kontolt juba ära kandnud, siis ei pruugi tehingu tagasipööramine olla võimalik. Kindlasti tuleb esimesel võimalusel võtta ühendust pangaga ning teavitada ka politseid ning uurida, kas ja millised võimalused selleks siiski olla võiksid,” lisas Kiik.

Politseistatistika andmetel on tänavu esimese üheksa kuuga toimunud 229 investeerimispettuse juhtumit, mille tõttu on kaotatud ligi 3,5 miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.