Isesõitvad autod satuvad rohkem õnnetusse, sest juhid kihutavad neile sisse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Google

Michigani ülikooli transpordiinstituut sai üllatavad tulemused, kui analüüsis Google’i, Audi ja Delphi eksperimentaalsete isesõitvate autode sõidustatistikat.

Analüüs näitas, et 1,6 miljoni sõidukilomeetri kohta satuvad isesõitvad autod keskmiselt sagedamini õnnetusse kui tavalised autod.

Nende arvutuste puhul tuleb muidugi arvestada fakti, et isesõitvad autod on teel olnud veel suhteliselt vähe. Absoluutnumbrites on isesõitvate autodega õnnetusi juhtunud ainult 11 korda. Ülikool võrdles isesõitvate autode 1,9 miljoni sõidukilomeetriga saadud andmeid tavaliikluse omaga, mida oli kogu andmestikus 4,8 triljonit sõidukilomeetrit, ent teadlased korrigeerisid valimid võrdseks.

Süüdi on teised juhid

Kuigi statistika ütleb, et isesõitvad autod satuvad keskmiselt sagedamini õnnetusse, ei maksa neid siiski süüdistada. Analüüsi järgi oli 100% isesõitvate autodega juhtunud õnnetuses süüdlaseks tavalise sõiduki juht. 73%isesõitvate autode õnnetustest juhtus paigal seistes või kui auto liikus aeglasemalt kui 8 km/h.

Elijah Nouvelage/Reuters/Scanpix

Isesõitvatel autodega juhtunud õnnetustel on veel üks eripära. Tavalised, juhiga sõidukid, põrkasid 16% juhtudest kokku seisva objektiga (nt liiklusmärk) ja 14% juhtudest mitte-seisva objektiga (nt jalakäija). Ent isesõitvate autode puhul juhtus 100% avariidest teiste sõidukitega.

Kokkuvõtvalt: isesõitvate autode liiklusstatistika on veel üsna õbluke võrreldes tavaliste autodega. Ent senise põhjal satuvad isesõitvad autod avariisse ainult siis, kui inimesed neile autodega sisse sõidavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.