Järele proovitud: Microsofti uus veebibrauser on Chrome’ist parem ja seda ühel lihtsal põhjusel

Microsoft Edge.Shutterstock

Microsoft tõi paar nädalat tagasi turule tuttuue Edge’i veebibrauseri ja ma laadisin selle proovi pärast kohe esimesel päeval alla. Inimesena, kel meeles veel kurikuulsad Internet Exploreri ajad, avastasin paari päeva pärast, et vau, Microsoft ikkagi oskab veebilehitsejaid teha.

Uus Edge on täiesti arvestatav konkurent Chrome’ile ja mitmel moel isegi Google’i brauserist parem. Eriti just privaatsuse poole pealt. Kadunud on personaalsed reklaamid ja ega neid eriti tagasi enam ei igatse.

Kel isu midagi uut proovida, siis esiteks on Chrome’ilt Edge’ile üle minek tehtud eriti lihtsaks. Edge näeb Chrome’ile väga sarnane välja ja kõik salvestatud kasutajad ja lemmikuks märgitud lehed tuuakse uude brauserisse automaatselt üle.

Samuti on Edge’ile võimalik installeerida samu brauserilaiendusi, mis Chrome’ile, kuna mõlemad brauserid põhinevad samal koodil. Microsoftil on ka enda brauserilaienduste pood, kuid seal on hetkel valik veel hõre.

Privaatsus erilise tähelepanu all

Edge pole esimene brauser, mis kasutaja privaatsuse erilise luubi alla võtab (Mozilla pingutab näiteks Firefoxiga selle nimel kõvasti), aga Chrome’ist on privaatsussätted siin omajagu paremad ja selgelt arusaadavad.

Microsoft on teinud asja üsna lihtsaks: sätete alt saad valida, kas sa tahad minimaalset, tasakaalustatud või karmi privaatsuskaitset. Esimene laseb pea igasugused küpsistega kaasa tulevad jälgijad läbi, teine teeb seda karmimalt ja kolmanda variandiga oled kõikide tracker-ite eest kaitstud.

Privaatsusätete valik.

Viimane tähendab seda, et võid personaalsete reklaamidega hüvasti jätta ja minu meelest on see pigem hea asi – kaob tunne, et keegi sind koguaeg jälgib. Üks miinuspool sel siiski on, kõige karmima privaatsussättega võivad mõned leheküljed imelikud välja näha.

Lisaks saab sätetest teha nii, et Edge kustutaks küpsised ja/või brauseriajaloo iga kord, kui lehitseja sulged. Nii võivad küll salvestatud paroolid kaduma minna, kuid selle läbi garanteerid, et keegi ei jää sind jälgima.

Muud nipet-näpet

Uuel Edge’il on ka teisi ägedaid funktsioone, mis pole küll maailmamuutvad, aga võivad siiski kasuks tulla. Võtame need üksipulgi ette.

Esiteks on vaheakende ehk tab-ide sorteerimine tehtud palju lihtsamaks. Kel näiteks tarvis palju vaheaknaid avada, aga hiljem nende vahel navigeerimine keeruliseks läheb, siis saab vaheaknaid grupeerida. Näiteks tööasjad paned ühte gruppi ja uudisesaidid teise. Gruppe saab omakorda eristada märksõna või värvi järgi.

Vot nii.

Videotest rääkides: Edge’i on sisse ehitatud üks lahe funktsioon nimega picture in picture. Kui teed ükskõik millise video peale parema klõpsu ja selle valid, siis ilmub video kastina alla paremasse nurka. Kui nüüd rakenduste või vaheakende vahel sirvid, siis hakkab video automaatselt kaasas käima. Suurust ja asukohta saab muuta. Kasulik lahendus, kui tahad midagi taustal vaadata ja teist monitori käepärast pole.

YouTube’ist kaasa võetud Geeniuse video nüüd Geeniuse saidil.

Kiiruse poole pealt on Edge väle ja ei tundu ka Chrome’i kombel väga hanguvat, kui lahti on suur hulk vaheaknaid (20+). Teiste testijate kiirusetestid näitavad, et Edge on Chrome’ist pisut kiirem ja seda vahet on vähemasti minu arvutil tunda.

Kus mu Maps on?

Edge’il on Chrome’iga võrreldes üks suur miinus: see pole Google’i toodang. Ehk siis see pole Google’i massiivse ökosüsteemiga integreeritud.

Gmail, Drive, Maps, Docs – kõik need igapäevased rakendused on nii hästi Chrome’i juba sisse ehitatud, et sa ei saa arugi, kui need järsku enam veebilehitsejasse täiesti integreeritud pole. Mind ajas näiteks närvi, kui kirjutasin Edge’i otsingusse ühe asukoha ja see ei näidanud mulle kohe Google Mapsi, mida ma vaadata tahtsin. Samuti hakkasin puudust tundma Google’i automaatse tõlkimise funktsioonist.

Mõlemat saab muidugi üles sättida, kuid Chrome’is on see automaatselt olemas ja vaeva selle võrra vähem.

Microsoftil on Edge’iga veel mõistagi palju tööd ees ja potentsiaal on suur. Tahaks näha brauseris veel sisse ehitatud reklaamiblokeerijat ja suuremat valikut Microsofti enda brauserilaienduste poes. Üldiselt on aga mulje hea ja Internet Exploreri aegadest on Microsoft ammu edasi liikunud. Kes Chrome’i peal veel istub ja midagi uut ja privaatsemat tahab, siis proovige Edge’i vähemalt korra.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.