KAPO: Eesti sideettevõtetesse üritavad tööle asuda Vene sõjalise ettevalmistuse ja väljaõppega inimesed

Kaitsepolitseiameti aastaraamat.Foto: PM/Scanpix Baltics

Kaitsepolitseiameti (KAPO) värskes aastaraamatus on kirjas, et amet peab endiselt väga tõenäoliseks, et Venemaa eriteenistused üritavad luua ebaseaduslikke juurdepääse Eesti elutähtsa teenuse osutajate ning oluliste transpordi- ja logistikaettevõtete arvutivõrkudesse, et koguda teavet ja olla valmis nende tööd vajaduse korral kübermeetmetega häirima. 

Lisaks väidab KAPO, et viimase aasta jooksul on Eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia sektorisse soovinud tööle asuda ka inimesi, kes on saanud Venemaa kõrgkoolides lisaks akadeemilisele haridusele ka sõjalise ettevalmistuse ja väljaõppe sõjalistes kateedrites ning on Venemaa reservohvitserid. 

“Ka on teada, et Venemaa relvajõud kaasavad selliseid inimesi, kel sõjaväeteenistus on küll läbimata, kuid kel on olemas spetsiifilised arvutioskused tehniliste ülesannete täitmiseks. Venemaa süsteemis on tsiviil- ja militaarsektor omavahel läbi põimunud ja täiel määral kaasatud sõjaliste eesmärkide saavutamiseks,” seisab raamatus.

Küberjulgeoleku tagamise osas tõdeb KAPO, et Venemaa agressioon Ukraina vastu tõstis ka Eesti jaoks tõsise mõjuga küberrünnakute ohutaset. Ameti väitel olid nad nii otsesteks rünneteks Eesti arvutivõrkude ja taristu vastu kui ka Venemaa kübertoega mõjutustegevuse suurenemiseks valmis. 

Ühtlasi märgitakse raamatus ära, et Eesti on varasematel aastatel olnud atraktiivne paljudele Venemaa kodakondsusega IT-alal tegutsevatele ettevõtjatele ja spetsialistidele ning huvi on kasvanud mullu septembris alanud mobilisatsiooni järgselt.

Samas ametile teadaolevalt ei vasta mitme Venemaalt Eestisse tööle asunud IT-töötaja ja arvutieksperdi tegelikud oskused ja kvalifikatsioon taotluses toodule ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia vallas töötavatele inimestele kehtestatud erandit on kasutatud ära Venemaalt lahkumiseks. 

“Osa Eesti ettevõtjaid ei kontrolli piisavalt põhjalikult värvatavate töötajate tausta, kuna töötajate puudust soovitakse kiiresti ja kergelt leevendada. Leidub ka neid, kes vaatavad nõuetele erinevatel põhjustel läbi sõrmede ning tegutsevad sisuliselt nn viisavabrikutena,” kirjutab KAPO.

KAPO hindab igati tõenäoliseks, et välismaal asuvaid Venemaa kodanikke püütakse kaasata Venemaa eriteenistuste luurelistesse tegevustesse. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.