Kohus hakkab vaagima, kas riik peab nägemispuudega inimestele vigase tarkvara pärast maksma 10 000 eurot

ID-kaart klaviatuuri vahel.Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Tallinna Halduskohus võttis eile menetlusse kaebuse, millega peab kohus otsustama, kas riik peab nägemispuudega inimestele vigase ID-kaardi tarkvara pärast maksma 10 000 eurot.

Kohtusse jõudis kaasus seetõttu, et riigi infosüsteemi amet (RIA) jättis eelmisel kuul rahuldamata nägemispuudega inimeste nimel vandeadvokaadi poolt edastatud nõude.

Teema vastu on huvi tundnud ka õiguskantsleri büroo puuetega inimeste õiguste valdkonna juht, kes soovis tutvuda antud kaasusega seotud RIA dokumentidega.

Seadus ei näe ette moraalse kahju hüvitamist riigi poolt

Kaebuse esitas nägemispuudega inimeste nimel vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepper, kelle sõnul soovivad nad, et kohus määraks enda äranägemisel kindlaks ja mõistaks riigilt välja rahalise hüvitise diskrimineerimisega seoses tekkinud mittevaralise kahju hüvitamiseks.

Sepper esitas juulis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, kes edastas nõude RIA-le, 10 000 eurose kahjunõude vigase DigiDoc4 tarkvara tõttu, mis ei toetanud seitse kuud ekraanilugereid ehk nägemispuudega inimesed ei saanud tarkvara kasutada.

Advokaadi sõnul põhjustas selline olukord nägemispuudega inimestele suuri probleeme tööalaselt olukordades, kus oli vajalik digitaalne allkirjastamine.

Kui nõude esitamisel oli sellele kirjutanud alla kümme inimest, siis kohtule esitatud kaebusele andis allkirja üheksa inimest.

“Arvestades asjaolu, et riigivastutuse seadus ei võimalda mittevaralise kahju hüvitamist riigilt nõuda, siis esitasime koos kaebusega ka taotluse tunnistada riigivastutuse seaduse § 9 lg 1 põhiseaduse ja Euroopa Liidu õigusega vastuolus olevaks osas, mille kohaselt diskrimineerimisega seotud moraalne kahju ei ole riigi poolt hüvitatav ning palusime kohtul jätta viidatud paragrahv selles osas kohaldamata,” täpsustas Sepper.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.