Uudis

Nägemispuudega inimesed esitasid vigase ID-kaardi tarkavara tõttu riigile 10 000 eurose nõude

DigiDoc4 tarkvara.Foto: Geenius Meedia

Vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepper esitas nägemispuudega inimeste nimel riigile mittevaralise kahju hüvitamise nõudeavalduse. Kahjunõude esitamise põhjuseks on vigane DigiDoc4 tarkvara, mis ei toetanud pea aasta jooksul ekraanilugereid.

Nõudega ei liitunud Eesti Pimedate Liit, mis otsustas murele läheneda praktilisest küljest. Viimaste kuude jooksul on DigiDoci arendanud riigi infosüsteemi amet (RIA) teinud nendega uute tarkvarade testimisel koostööd.

Kuna riik peatas tänavu 1. jaanuaris DigiDoc3 tarkvara toimimise olid nägemispuudega inimesed olukorras, kus nad ei saanud dokumente digitaalselt allkirjastada, avada digitaalselt allkirjastatud dokumente, kontrollida allkirjade kehtivust ega andmeid krüpteerida.

Seitse kuud ilma DigiDocita põhjustas suuri probleeme

Kuna varasem tarkvara lõpetas toimimise saab öelda, et DigiDoc4 tarkvara kasutamine tehti kohustuslikuks tänavu 1. jaanuaris. Nägemuspuudega inimestele mõeldud ekraanilugeri toe lisas riik tarkvarale aga alles 23. juulil ehk pea seitse kuud ei saanud osa elanikkonnast kasutada riiklikult olulist tarkvara.

Vandeadvokaadi poolt koostatud ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile edastatud nõudeavalduse kohaselt põhjustas selline olukord nägemispuudeja inimestele suuri probleeme tööalaselt olukordades, kus oli vajalik digitaalne allkirjastamine.

“Samuti oli häiritud kohaliku omavalitsusega ja riigiga suhtlemine, kuivõrd e-ID teenuseid ei olnud võimalik iseseisvalt kasutada ja seetõttu olid nägemispuudega isikud sunnitud kasutama teisi viise, näiteks sooritama mõningaid toiminguid kohapeal. See aga põhjustas ajalist kulu, raskendas asjaajamist ja samas oli ka emotsionaalselt kurnav, võrreldes teiste isikutega, kellel oli võimalik lihtsamalt asju ajada kasutades selleks DigiDoc süsteemi. Tegemist oli eelkõige olukorraga, mis põhjustas lisaks ajakulule ka emotsionaalselt läbielamisi, mis oli põhjustatud DigiDoc süsteemi kasutamise võimatusest nägemispuudega isikute puhul. Antud olukord kehtis üle poole aasta, mil nägemispuudega isikutel ei olnud võimalik DigiDoc teenuseid kasutada,” seisab kahjunõudes.

Nõudele allakirjutanute sõnul on tekkinud situatsiooni näol tegemist võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumisega ja nägemispuudega isikute diskrimineerimisega, kuna riik ei suutnud tagada kõikidele isikutele võrdseid võimalusi riigi poolt pakutavatele teenustele.

Nõude esitajateks on Sülvi Sarapuu, Allan Väljaots, Christel Sogenbits, Eve Treial, Gerli Kangur, Kaie Karpin, Jakob Jõgisuu, Margus Kiin, Meelika Siilsalu ja Viktor Paring.

Nad soovivad riigilt mittevaralise kahju hüvitamiseks saada 10 000 eurot, mida oodatakse neid ühendava MTÜ pangakontole 9. augustiks, kui raha selleks ajaks ei laeku jätavad nad endale õiguse hüvitise summat muuta.

Eesti Pimedate Liit teeb kõik selle nimel, et sellist olukorda enam ei korduks

Eesti Pimedate Liidu juhatuse esimehe Jakob Rosina sõnul on tekkinud olukord häiriv ja kahetsusväärne, kuid ehkki nõudeavalduse esitajad pakkusid avaldusega liitumist ka liidule otsustasid nad sellest loobuda ning läheneda probleemile praktilisest küljest.

“Viimaste kuude jooksul on Eesti Pimedate Liit ja Eesti Puuetega Inimeste Koda teinud aktiivset koostööd riigi infosüsteemi ametiga, testides ID-kaardi tarkvara uusi ligipääsetavuse lahendusi nii Windowsi kui ka macOS operatsioonisüsteemidel. Hea meel on tõdeda, et tänaseks on inimesteni jõudnud ligipääsetav DigiDoc tarkvara,” ütles Rosin.

Eesti Pimedate Liitu esindav Rosin tõi välja, et Eesti kui e-riik peaks suutma tagada oma teenuseid kõigile võrtsetel alustel ja fakt, et arenduse mitmed kontrollfaasid läbis suurele osale ühiskonnast kasutamatu tarkvara on lubamatu, sestap mõistab ta täielikult nõudeavalduse esitajaid.

“Teeme ka omalt poolt riigiga, sealhulgas ka RIAga koostööd, et aru saada, miks probleemid üldse tekkisid ning püüame luua situatsiooni, et edaspidi säärased olukorrad ei korduks,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.