Samas on parasjagu menetluses kolm kaasust, mis puudutavad politsei- ja piirivalveameti (PPA) töötajaid, kes vaatasid omavoliliselt andmeid politsei infosüsteemist.
“Tervishoiusüsteemis on inspektsiooni menetluses juhtum, kus ühes perearstikeskuses vaatas meditsiinitöötaja väljaspool ravijuhtumit oma sugulase terviseandmeid. AKI inspektori lauale on jõudnud samuti juhtum, kus arst uurib digiloost oma täisealise lapse terviseandmeid ning edastab selle info ka lapse tööandjale,” lisas Heiberg.
Nõuniku kinnitusel ei tohi ilma aktiivse raviteenuse osutamiseta või inimese enda antud nõusolekuta tervishoiutöötajad andmeid vaadata ja seda mõistagi ka siis, kui tegu on pereliikme, sugulase või tuttavaga. Menetlusprotsessid täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks ja karistuse määramise menetlused on veel pooleli.
“Omavalitsuse töötajatest said möödunud aastal trahvi kaks inimest, kuid seda mitte omavolilise andmete vaatamise eest infosüsteemis. Töötajatena riivati isikute privaatsust, sest avalikustati dokumendiregistris dokumente, mis sisaldasid inimese kohta eraelulist teavet ja kontaktandmeid,” ütles ta.
Mõlemad töötajaid said avaliku teabe seaduse alusel trahvi 40 eurot.
Dokumendiregistris isikuandmetega hooletu ümberkäimine võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi ning sellest tulenevalt hoiab AKI ka sel aastal silma peal asutuste dokumendiregistrite pidamisel.