Kommentaar: kõige odavamate kaamerate tellijad on võimalikest turvariskidest teadlikud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Hikvisioni turvakaamera.Foto: Scanpix

Rootsi päritolu turvaettevõtte juht hoiatas eile, et Eesti julgeolekuasutuste hankeid võidavad Hiina turvatehnika pakkujad, milles peituvad tagauksed. Eestis on selliseid kaameraid kasutusel tuhandeid, kuna hangetel tagab edu odav hind.

“Hiina tootjad Hikvision ja Dahua pakuvad soodsat masstoodangut, mille turvalisus on alati olnud nõrk koht, nüüd on avastatud ka tagauksed ja leidnud kinnitust Hikvisioni seos Hiina valitsusega,” rõhutas Rapid Security juhataja Vallo Põldma.

G4S Eesti kommunikatsioonijuht Reimo Raja ütles kommentaariks, et Eesti turvahangetel ei ole tavaks seada tingimusi, mis välistaks osad tootjad või kus turvakaalutlustel eelistatakse konkreetseid tootjaid.

Nõuded peaks välistama odavad kaamerad

“Pigem kirjutatakse hangetesse tootespetsifikatsioone, mis peaksid välistama odavamad kaamerad ja tagama vajaliku kvaliteedi,” rääkis ta.

“Ei saa öelda, et kõige odavamate kaamerate tellijad võimalikest turvariskidest teadlikud pole. Ollakse ikka ja tuntakse selle teema vastu huvi. Otsuse, millist turvalahendust kasutada, teeb tellija lähtudes oma riskihinnangust ja rahakotist,” ütles Raja.

G4S tarnib Boschi, Sony, Axise ja Dahua kaameraid. “Hikvisioni kaameraid oleme müünud vähe. Hoiame oma tootevaliku laiana, et klientide soovidele maksimaalselt vastu tulla,” selgitas ta.

“Olenemata turvakaamera tootjast varitsevad teatavad kübermaailma ohud paraku igat võrgus olevat turvakaamerat. Kõige tähtsam on hoida oma turvaseadmete tarkvara uuendatuna.”

Teadlikud kasutajad panevad võrgud kinni

“Hiljuti saatsime näiteks Boschi kaamerate kasutajatele info tarkvarauuenduse vajalikkusest, kuna tootja avastas turvaaugu. Oma videovalve teenuse klientidele teeme sellised tarkvarauuendused automaatselt ise,” ütles ta.

“Julgeolekukaalutlustel kasutavad teatud asutused ja teadlikumad kasutajad turvakaameraid võrkudes, millest välismaailma ei pääse ja ka sisevõrk on ehitatud seadmetega, kus on võimalik igasugune mittevajalik liiklus avastada ja keelata.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.