Kuidas internetist torrentiga faile alla laadida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
the-pirate-bay.jpg

Tihti võid kuulda, et keegi räägib, kuidas ta pidevalt torrenteid enda arvutisse sikutab ning siis internetist alla laetut naudib. Isegi Euroopa komisjoni asepresident Andrus Ansip mainis oma viimasel pressikonverentsil Tallinnas, et inimesed kasutavad torrenteid.Torrentid on toredad ning nende kasutamine on lihtne, peab võid mõnda sammu teadma.

Lihtsalt öeldes on torrentide tõmbamine lahendus, kus ühte faili tõmbavad alla ja jagavad mitmed inimesed. On üldteada, et torrenteid kasutatakse tihti filmide ning mängude piraatkoopiate alla laadimiseks, kuid seda ei tasu teha. Toeta toodete tegijaid ning maksa nende eest. Lae alla vaid faile, mida jagatakse legaalselt.

Vajad torrentite laadimise programmi

Selleks, et enda arvutisse faile sikutama hakata, on sul esmalt vaja programmi, mis selle eest hoolt kannab. Erinevaid lahendusi on palju, kuid üks kõige kergemaid ja mugavamaid programme on tasuta kättesaadav µTorrent. See tuleb alla laadida ning enda arvutisse paigaldada.

Veebilehed, mis torrentite linke jagavad

Kui oled vajaliku programmi arvutisse paigaldanud, siis tuleb leida veebileht, mis torrenteid vahendab. Neid on väga palju, kuid üks populaarseimaid on palju kõneainet tekitanud The Pirate Bay. Lehte külastades näed otsingukasti, kuhu tuleb otsitava faili nimi kirjutada. Leheküljed ja veebiserverid nagu The Pirate Bay ise reaalseid faile allalaadimiseks ei paku, vaid pakuvad ainult torrent-faile, mille sees on info, kuidas teistelt inimestelt soovitavat faili laadima hakata.

Näitena vaatame tasuta saadava Ubuntu operatsioonisüsteemi alla laadimist, mille saab oma arvutisse just torrentiga.

Sisesta otsingusse märksõna „Ubuntu“, seejärel kuvatakse lehekülg erinevaid variante. Neid saab erinevatel alustel sorteerida, kuid tasub leida valik, millel on kõige rohkem jagajaid (seede). Mida rohkem jagajaid ja vähem tõmbajaid failil on, seda kiiremini fail sinu arvutisse jõuab. Sel puhul on kõige ülemisel valikul enim jagajaid.

Kui oled kõige parema valiku leidnud, siis loe kindlasti kommentaare. Kuna keegi torrentite üle ametlikku kvaliteedikontrolli ei tee, võib keegi panna pahavarale mingi ahvatleva programmi nime (antud näites siis Ubuntu installifail) ja seda heausklikele jagada.Kommentaaride põhjal saad koheselt aru, kas tegemist on pärisfailiga või üritab keegi sind viirust alla laadima petta. Kui näed, et pea kõik kommentaarid ütlevad, et fail ei ole hea, siis ära seda enda arvutisse tõmba.

Kui aga kommentaarid kiidavad tõmbamise heaks, siis on aeg fail endale alla sikutada. Kui võimalik, siis kasuta magnetlinki.

Kui oled magnetlingi valinud, küsib veebilehitseja su käest, kas soovid jätkata. Vali jah ning nüüd peaks avanema sinu poolt eelnevalt alla laetud programm. Sealt tuleb allalaadimine lubada ning see hakkabki pihta.

Kui fail on alla laetud, leiad sa selle enda allalaadimiste kaustast. Kui oled eelnevalt sihtkohta muutnud, siis asub fail seal.

Kui sina oled allalaadimise lõpetanud, siis on hea tava torrentiprogrammi veel mõnda aega lahti hoida. Seeläbi muutud sina jagajaks ning nõnda saavad teised ka faili kiiresti alla laadida. See ei ole kohustuslik, vaid lihtsalt viisakas.

Fotod: The Pirate Bay/ekraanipildid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.