Kuidas ma lastele programmeerimist õpetasin, ise seda oskamata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
screenshot_6.png

Möödunud nädalal leidsid üle terve maailma aset Kooditunnid, mis julgustavad kõiki päevas tunnikese programmeerima. Projekti raames on võimalik kõikidele soovijatel minna mõnda Eesti kooli ning seal lastele tunnikese jagu kodeerimist õpetada ja otsustasime seda ka meie toimetuses teha.Saan uhkusega öelda, et sain sellega hakkama, kuigi minu teadmised programmeerimiseston nullilähedased.

Aga sellest pole miskit. Ettevõtmise korraldajad on kokku pannud väga sisukad materjalid, mille abil oma Kooditundi läbi viia. Samuti ei tule tunni raames toksida arvutisse lõpmatus koguses sulge ning muid kirjavahemärke, vaid esimesed kogemused programmi loomisel saab kätte visuaalsete vahendite abil.

Parim õpivahend: Minecraft

Selleks tuleb appi lehekülg Code.org, kus on hulgaliselt erinevaid programmeerimismänge, mille abil selle pisiku endale sisse saab. Kuna minu kooditunnis oli seitsmes klass, leidsin, et ainuõige mäng tunnis proovimiseks on Minecraft. Minu õnneks arvasid täpselt samamoodi ka lapsed.

Iseenesest on mängu abil programmeerimine ääretult lihtne. Kasutaja peab ekraani vasakust servast keskele lohistama plokke, mis tähistavad erinevaid koodiridu. Näiteks on nende seas käsklused nagu "liigu edasi", "püga lammast"või "aseta enda ette munakiviplokk, kui ees on sulalaava".

Selliseid lihtsaid ülesandeid lahendades mööduski45 minutit linnutiivul. Lastel oli lõbus ningkoodiülesannete kallal pusis ka nende õpetaja. Huvitaval kombel said aga tihti just lapsed ülesannetega paremini hakkama, kui nende õpetaja.

Mis on selle artikli mõte? See on tegelikult väga lihtne:julgustada kõiki proovima Code.org lehe mängukesi. Isegi kui leiad, et see ei ole kindlasti sinu jaoks ning sa ei hakka iialgi programmeerima, võib see leht sinu arvamust sellest muuta.

Kõik mängud on eestikeelsed ning võimalik on valida enda oskustele sobilik ülesanne. Kui see aga ei sinu seisukohta programmeerimise osas ei muuda, siis arendab see ikkagiloogilist mõtlemist või vähemalt teeb sulle selgeks, millele sa "ei" ütled.

Kuna tegemist oli tunniga, kus viibisid lapsed, ei ole selle artikli juures fotosid Geeniuse läbiviidud Kooditunnist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.