Kuidas vältida krüpto-lunavara, mis Eesti ehitusketi töö seiskas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Krüpto-lunavara krüpteerib arvutites olevad andmed, mis on tänapäeval nii kriitilised, et võivad asutuse või organisatsiooni töö seisata. Nii juhtus sel nädalal FEB ehituspoodide ketiga.

Riigi infosüsteemi amet annab soovituse, kuidas paha- ja lunavara ennetamiseks:

  • Ära ava kahtlaseid manuseid ega linke
  • Kasuta korralikku viirusetõrjet, et takistada lunavara liikumist arvutisse ja IT-süsteemidesse
  • Tee oma andmetest regulaarselt varukoopiaid ning hoia need koopiad eraldi nii, et pahavara neile ligi ei saa ning ei saa neid ära krüpteerida (piiratud kirjutamisõigus ja/või võrgu eraldamine)

“Usaldage IT-süsteemid ja nende hooldus professionaalide kätte ehk ostke vajadusel teenus sisse. Ohvriks langemise korral küsige abi ning andke alati teada aadressil cert@cert.ee,” soovitab RIA.

“Mitte mingil juhul ei tohi maksta nõutud raha – see motiveerib kurjategijaid küsima rohkem raha, otsima uusi ohvreid. Samuti ei garanteeri lunaraha maksmine andmete muutmata kujul tagasi saamist.”

Mis on lunavara?

RIA selgitab:

Lunavara on üks pahavara alaliike, mis reeglina kasutaja arvutis ja arvutiga ühendatud võrguketastes (praegusel ajal ka juba nutiseadmetes) olevad failid kasutuskõlbmatuks muudab ning failide tavapärase töö taastamise eest üldjuhtudel virtuaalses krüptorahas BitCoin lunaraha nõuab. Lunavara levitatakse nii e-mailide kui ka veebilehtede kaudu. Üldjuhul sisaldavad väga paljud lunavara sisaldava manusega kirjad infot maksmata arve või muu finantstehingu kohta.

Kui varasemalt oli võimalik selliseid kirju tuvastada suure hulga kirjavigade järgi, siis praegusel ajal on ka küberkurjategijad muutunud teadlikumaks ning kirjade grammatika järgi neid enam väga lihtne eristada pole. Küll aga tuleks alati selliste kirjade puhul tähelepanelikult vaadata saatja aadressi ning pöörata tähelepanu meilis olevale allkirjale ning edastatud lisainfole (nt kui ettevõtte põhitegevusalaks on lillede müük, ei ole reaalne saada inkassohoiatusi tasumata arve eest toitlustusettevõttelt jne).

Vaata pikemat juhendit siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.