Kurikuulus Facebooki viirus kaaperdab taas kulutulena eestlaste kontosid. Kuidas sellest hoiduda?

Viirus levib kulutulena ja võtab kontosid üle.Foto: Shutterstock

Facebookis on taas levima hakanud petuskeem, mille abil võib su konto kurjadesse kätesse sattuda ja seal omakorda su sõprade seas paksu pahandust tekitada.

Viirus levib Facebookis kaaperdatud erakontodel tehtud postituste kaudu, kuhu märgitakse ära suur osa inimese sõbralistist. Postitused näevad välja umbes sellised:

Lingile klikkides on oht, et sinu konto võetakse üle ja sealt hakatakse su sõpru märkides samasuguseid postitusi tegema.

Sarnased viirused käivad lainetena ja varem on postituste sisuks olnud kas odavad Ray-Bani päikeseprillid või näiteks kaalulangetusprogrammid. Nüüd paistab teemaks olevat Kristo Käärmann ja finantsvabadus.

Üllataval kombel on seekord postitused kenasti eesti keelde tõlgitud ja kirjavigu peaaegu et ei esinegi. Seega tasub eriti valvas olla ja enne lingile klikkimist kaks korda järele mõelda, kas tegemist on ikka sinu sõbra tehtud postitusega või on selle taga mõni netipätt.

Üldjuhul annab kurjadest kätest aimu kahtlane link, kuhu inimesi klikkimisel suunatakse. Ülaltoodud postitusel linki vaadates saab aru, et tegemist on tundmatu veebisaidiga. Lisaks tasub valvas olla igasuguste postituste osas, kuhu on massiliselt inimesi märgitud ehk tag-itud.

Mida selle vastu teha?

Et link sinu kaudu ei leviks, on kõige kiirem võimalus keelata enda piltidel märkimine. Sina saad siiski märkimise kohta teate, kuid märgitud pilti ei näidata su ajajoonel ning sinu sõbrad seda ei näe. Seda saab teha konto seadetest. Ava seaded ning leia sealt ajajoone ning märgete sätted. Sealt saab märkimisseadistusi muuta.

Mida teha, kui viirus on su konto juba kaaperdanud? Esimese sammuna tuleks leida oma tee konto sätetesse ning muuta parooli, soovitavalt võimalikult keeruka parooli vastu. Selleks, et parooli muuta, tuleb paremalt ülevalt servast avada rippmenüü ning sealt leida valik “Seaded”. Paroolimuutmise väli on “üldise” kategooria all.

Pärast parooli muutmist on mõistlik kontrollida, et süüdi olev rakendus ei oleks enam kuidagi kontoga seotud. Selle kontrollimiseks tuleb leida “Seaded” menüü alt kategooria “Rakendused”. Rakenduste alt tuleks eemalda kõik säärased, mis ei tundu tuttavad. Isegi, kui süüdiolev rakendus seal ei ole, on mõistlik aeg-ajalt seotud rakenduste arvu piirata. Muidugi tasub ka sinu konto alt tehtud postitused kustutada

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.