Minu kogemus digitaalse kohtuekspertiisi töös näitab, et alati tasub küberkuritegevust analüüsides usaldada kahte reeglit: leia motiiv ja leia raha. Üks kahest viib kurjategijani.
Nii WannaCry kui ka NotPetya puhul näib, et raha ei olnu motiiviks. Rahaline osa ja ründekomponendi olid nähtavasti teinud kaks erinevat küberkurjategijate grupeeringut. Kui vaadata tavaliselt lunavara levitajate motiive, siis need on mõni järgmistest:
- Häving. See tähendab, et ründajaid ei huvita lunaraha. Nad tahavad lihtsalt süsteeme hävitada või sellega ohvreid hirmutada. Muidugi võivad kurjategijad valida ka rahalise kasu, kui nad näevad, et selle kaudu ei saa neid tuvastada.
- Rahaline kasu. Nad tahavad nii palju rahalist tasu kui võimalik. Lunaraha on boonuseks, et saada andmeid või ligipääsu tagasi.
- Krüptoraha kursiga manipuleerimine. Teades, et lunaraha nõuab tavaliselt ülekannet mõnes krüptovaluutas ja et selle väärtus tuleneb sellega seotud kontodest või walletitest, kasutavad nad lunarahanõuet et selle krüptovaluuta kurssi tõsta. Parim viis kuritööga puhtalt pääseda on võtta kasum välja legaalselt.
- Peamise motiivi peitmine. Sel puhul tehakse rünnak päris kuriteo varjamiseks. Pärast küberkuriteo sooritamist on neil vaja jäljed peita ja mis oleks selleks parem, kui süsteemi lunarahaga uppi lüüa? Samal ajal, kui maailm püüab turvalisust taastada ja löögist saadud kahju vähendada, on kurjategijad päris kuriteost eemaldunud ja asitõendid hävitanud. Loo õnnetust või katastroof, et jäljed peita.
- Tähelepanu kõrvale juhtimine. Nagu peamise motiivi peitmine, on seegi motiiv “võluritel”, kes tahavad, et sa jälgiks hoopis midagi muud. Ma usun, et me oleme selle kohta näinud näiteid, kui küberrünnakud pärinevad riiklikelt jõududelt, mille puhul jäetakse maha “leivapuru”, mis viitab süüdlaste otsingutel hoopis teise riigi suunas. See on küberkuritegevuses päris levinud, sest loodetakse, et aja jooksul ei õnnestugi päris süüdlast leida.
Jätan teid arutlema, mis viimaste lunavaraohtude taga olevad motiivid tegelikult on olnud. Aga pidagem meeles, et mõnikord võivad ühel ründajal olla mitu motiivi või siis sattuda kokku erinevad ründajad, kes tegutsevad erinevatel põhjustel. Alati tasub korra samm tagasi astuda ja küsida: kui see oleks minu kätetöö olnud, kuidas mina seda teinud oleksin? Väga tähtis on vaadata maailma läbi häkkeri või küberkurjategija silmade.
Black Hat ja Defcon konverentsid tõid 2017 palju vestlusi selle kohta, kuidas häkkerid tegutsevad. Muu hulgas öeldi, et traditsiooniline antiviirus ja tulemüür on kasutud, tõeliste ründajate jaoks on kiireimad viisid tundlikele andmetele ligi pääsemiseks email ja priviligeeritud õigustega kontode ülevõtmine.
Andmelekkeid juhtub ikka. River City andmeleke paljastas 1,37 miljardit eposti aadressi, mis tagab, et sind spämmitakse rohkem kui kunagi varem. Equifaxi leke mõjutas 143 USA kodanikku, saatis firma juhid varasele pensionile ja jättis pooled ameeriklased tohutu identiteedivarguse ohtu. Uber üritas varjata aasta varem toimunud suurt andmeleket, makstes häkkeritele, et need suu kinni hoiaks ja andmed kustutaks. Ning ka Yahoo tunnistas, et lekkes oli kõigi nende kasutajate andmed minema jalutanud.
Mida me 2018. aasta puhul ootama peaksime?
Privaatsus on läinud, aga mitte unustatud. Kas me saame seda tagasi pöörata?
Privaatsuse lõpp on lähemal, kui võib arvata. See, mida üldse privaatsus tähendab, erineb riikides ja kultuurides väga palju, kuigi ühine nimetaja on see, et enamiku inimeste jaoks on privaatsus üha keerulisem valik. Avalikkuses jälgitakse ja monitooritakse peaaegu kõiki 24/7 tuhandete kaameratega, mis salvestavad näoilmed, moe, kõnnaku, suuna, kontaktid ja kõne, et aru saada, mida sa vajad, mida mõtled, keda kohtud ja kes on lähedal. Algoritmid määravad isegi kindlaks, mida sa järgmisena tegema hakkad. Kõik see peaks aitama luua personaaselt kogemust igaühele, aga ka ennustada ja ennetada turvaohte. Lause “kui sul pole midagi varjata, pole midagi karta” on saamas tegelikkuseks ja privaatsus hakkab 2018 kaduma.