Siis külastas üks mu kolleeg Funderbeami kontorit ning me leidsime palju ühiseid sõpru, Funderbeami tegijatel oli hea reputatsioon ja nad tahtsid Aasiasse laieneda. Nii pakkusimegi, et me saame neid selles aidata ning nad olid nõus.
Mis on Funderbeami potentsiaal?
Tänapäeval käib investeerimine nende reeglite järgi, mille on loonud Silicon Valley riskikapitalistid nagu Sequoia Capital või Benchmark. Kõigepealt on seed-round, mille katavad ingelinvestorid, siis tuleb A-seeria, kus on varase faasi riskikapitalistid, siis B, C, D, E hilise faasi investoritega. See on mudel, mis on loodud riskikapitalistide mugavust silmas pidades.
Firma asutajate perspektiivist on neil aga pidevalt raha vaja. Kui nad teevad prototüübi, siis on raha vaja. Kui nad tahavad seda testida kinnises beetas, siis neil on raha vaja. Kui nad tahavad selle viia masstootmisse, siis on raha vaja. Kui neil on vaja massiturul seda müüa, siis on raha vaja. Neil on alati raha vaja. Aga seed, A, B, C on nii jämedakoeline jaotus, et firma enda vajadustele ei pruugi see vastata.
Funderbeam on platvorm, mis demokratiseerib riskikapitali. Praegu saab ainult professionaalsete investorite tipp nagu Sequoia võimaluse investeerida kõige parematesse ettevõtetesse. Ainult neil on võimalus neid vilju nautida – nad said väga varakult näiteks investeerida Facebooki, Airbnb-sse, Uberisse.
Kui startup on Funderbeamis, siis näevad seda kõik ja kõik saavad osaleda selle arengus aktsionäri või investorina. See on riskikapitali demokratiseerumine.
Teine asi on see, et Silicon Valleys on käputäis investoreid, kelle ees on ettevõtjatel väga lihtne oma äriideed esitleda. Aga kui näiteks Eestis on huvitavaid idufirmasid ja mul on Tokyos nende vastu suur huvi ning ma tahaks neisse investeerida, siis Eesti ettevõtjatel on väga raske mulle oma ideed esitleda. Funderbeam on väga avatud ja läbipaistev keskkond kapitali hankimiseks. Nii tekib meil seal võimalus näha ka neid tundmatuid Eesti idufirmasid, millesse võiksime investeerida.